Üç Bin Metrede Saklı Cennet: İspir Yedigöller

Bolu’daki Yedigöller’i duymayan çok az kişi vardır. Ancak Yedigöller sadece Bolu’da bulunmuyor. Trabzon’daki Uzungöl’ün 25 kilometre güneyinde ve İspir’in Rize sınırında da aynı isimde göller topluluğu mevcut (Başka yerlerde de olabilir). Bolu ve Trabzon’daki Yedigöller’i gördükten sonra sıra İspir’deki Yedigöller’e gelmişti.

Yedigöller

Salgın dönemi boyunca doğru düzgün evden çıkamayan bizler için yurt dışı, hatta şehirler arası geziler bile hayal oldu. Günübirlik geziler için de çok fazla alternatifimiz kalmamıştı. Yaptığım araştırmalar sonucunda 3 yeri gözüme kestirdim. Verçenik Yaylası ve göller, Artabel Gölleri ve İspir Yedigöller

Gezi ekibine bu fikri sunduğumda araç sahibimiz Samet, İspir’e sıcak baktı. Ekibin geri kalanını Ahmet ve Semih oluşturuyordu. Gitmeden bir gün önce İspir Kaymakamlığı’nı arayarak bilgi aldık. Yağmurlu olabileceği konusunda uyarılsak da bu uyarıya aldırış etmedik 😊

İspir Yedigöller Nerede?

Yedigöller, Erzurum’a yaklaşık 170, bağlı olduğu ilçe olan İspir’e ise 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Konum olarak Rize sınırında yer alması sebebiyle Rize’ye de oldukça yakın. Rize merkezine yaklaşık 120 kilometre mesafede.

İspir Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor, Google Haritalar’dan yapılan yol tarifine güvenmeyin. Ovit Dağı yolunu gösteriyor ve buradan göllere ulaşım bulunmuyor. Yapmanız gereken, Ovit Tüneli’ni 4-5 kilometre geçtikten sonra solunuzda kalacak Mor Yayla, Yedigöller tabelasından sapmanız. Mor Yayla’ya kadar yol stabilize, bazı kısımlar altı alçak arabalar için sıkıntı çıkarabilir. Yaylaya ulaşıldığında ise göllere doğru oldukça bozuk bir yol bulunuyor.

Göle Çıkan Yol
Göle Çıkan Yol

Erzurum tarafından gelenler için yol konusu bir nebze daha az sorun teşkil ediyor. Çünkü Artvin – İspir yolu üzerinde Mor Yayla’ya ayrılan bir yol bulunuyor ve burası yaylaya kadar asfalt döşenmiş (Yedigöze Köyü yolu).

Yayladan göllere doğru olan bozuk yol, göllerin yukarıdan görülen manzarasının yanına kadar ulaşıyor. Ancak aracınız atmosferik motorsa buraya kadar çıkmak mümkün olmayabilir. Yolun bir kısmını yürümek durumunda kalabilirsiniz.

İspir Yedigöller

Trabzon’dan başladığımız yolculuğumuza Arsin’de kısa bir mola verip, mangal hazırlıklarımızı tamamladık. Yol şartlarına uygun aracımıza (Duster) geçtikten sonra tekrar yola çıktık. Ovit Tüneli’ne geldiğimizde şaşkınlığımızı gizleyemedik. Tam tamına 14 kilometre kesintisiz bir tünel. Ovit Dağı’nı baypas eden tünelin hemen çıkışından sonra sola sapıp navigasyonumuzun gösterdiği yola girdik.

Ovit Tüneli

Yukarıda anlattığım gibi bu yol yanlış yoldu ve biz yöre halkının da uyarısıyla Mor Yayla’ya doğru yönümüzü değiştirdik. Stabilize yol bizi yavaşlatsa da, çok güzel manzaralar yakalamamıza imkan veriyordu. Ancak yayla yolu üzerindeki Ulutaş Köyü’ndekilerin “göller kapalı olabilir” demesi moralimizi bozmuştu.

Göller Tabelası

Yaklaşık 12,5 kilometrelik yolculuğun ardından Mor Yayla’ya vardık. Yayla çok güzel bir konuma sahip. Yanında akan küçük bir dere ve çok güzel gözüken çiçekler…Yaylanın içerisinde bir de müze bulunuyor. Gittiğimizde kapalı olan müzede yöresel tarihi eşyaların sergilendiği bilgisini aldık.

Mor Yayla

Artık Yedigöller’e çıkma vakti. Yol o kadar bozuk ki çok yavaş ilerleyebiliyorsunuz. Mesafe uzak olmasa da bu kadar yavaş gidilince uzun zamandır gidiyormuş hissiyatı veriyor. Neyse ki bir ara yolu düzleyebildik ve inek sürüsü ile bir çobana denk geldik. İleride yolun kapalı olduğunu söyleyince ikinci bir şok yaşadık. Gerçekten de çok az ilerledikten sonra kar kütlesinin yolu kapattığını gördük.

Yoldaki Kar Kütlesi

Haritadaki konumumuza ve tahminlerimize göre göller karşımızdaki tepede kalmalıydı. Araba ile kar kütlesinin çevresinden dolaşıp tekrar yola girebilirdik ancak aracı riske etmek istemedik. Arabayı yol kenarına bırakıp yürümeye karar verdik.

Acelemizin olmaması sebebiyle ağır adımlarla tepeye doğru tırmanmaya başladık. Her bir virajı döndüğümüzde arkamıza dönüp manzarayı seyre daldık. Tepeye çıkan yolun ortalarında bir Duster daha gördük. Onlar aracı riske edip kar kütlesinin çevresinden dolaşmışlar ancak araba buraya kadar çıkabilmiş demek ki 😊

Tepeye Tırmanış

Kaymakamlığın söylediğinin aksine çok güzel bir hava eşliğinde tepeye ulaştık. 3 200 metrede eşsiz güzellik bizleri bekliyordu. Erimemiş karlar arasında birbirinden güzel göller…

Yedigöller

Bulunduğumuz tepeden gördüğümüz 6 göl bulunuyordu. Okuduğum kadarıyla değişik boyutlarda 11 göl bulunmaktaymış. Tepeden göllerin yanına inmek mümkün. Hatta göllerden su içilebilmekteymiş.

Yedigöller

Gölleri izleyebileceğiniz tepe geniş bir alana sahip. Aracınız buraya kadar çıkarsa mangalınızı burada yapabilirsiniz. Yolun ortalarında gördüğümüz Duster sahibi 3 arkadaş araçlarından mangalı taşıyıp getirmişler. Manzaraya karşı mangal ayrı bir keyif olsa gerek. Tek sıkıntı ise tepede epey rüzgar vardı.

Artık dönüş vakti…Çektiğimiz ve çekildiğimiz onlarca fotoğraftan sonra aracımızın yanına döndük. Havanın ve göllere tırmanmanın verdiği açlığı mangalımızı yiyerek dindirdik. Üstüne bir de keyif çayı yaptık. Doğaya bir çöp bırakmadan oradan ayrıldık (sosyal mesaj 😅).

Mangal Keyfi

Dönüş yolunda tekrar geldiğimiz Mor Yayla’da durup asfalt yolu teyit edelim istedik. Asfalt yolun İspir – Erzurum karayoluna kadar devam ettiğini öğrenince bu yolu kullanmaya karar verdik, bu sayede İspir’de depomuzu da doldurabilecektik. Çoruh Nehri eşliğinde ulaştığımız İspir’de verdiğimiz kısa molanın ardından dönüş yolculuğuna başladık.

Çoruh Nehri

Ovit Tüneli’nden değil de dağ yolunu kullanıp manzara görmek istesek de, sisten dolayı bunda başarılı olamadık 😊 Dönüş yolunda 18. yüzyıla ait Osmanlı eseri Dereköy Köprüsü’nü de görerek gezimizi noktaladık.

Dereköy Köprüsü

Uzun bir aradan sonra gezebilmenin verdiği huzur paha biçilemez. Bu vesileyle geziye katılan arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

Ben – Samet – Semih – Ahmet

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)