Kadıralak Yaylası ve Olmazsa Olmazı Mavi Yıldız Çiçekleri

Kadıralak Yaylası’na Gitme Kararımızı Nasıl Verdik?

Kadıralak Yaylası’na gitme nedenimiz 🙂

Kararımızı vermeden önce Kadıralak Yaylası’yla ilgili instagram ve facebook dahil ne kadar sosyal medya hesabı varsa takip etmeye başladık. Çünkü yayla, mavi yıldız çiçekleri varken aşırı güzel ve biz de tam çiçeklerin açtığı zamanda giderek bu ana tanıklık etmek istiyorduk. Normalde Nisan ayının son haftalarında açan çiçekler, bu yıl (2018) kış mevsiminin ılıman geçmesi nedeniyle Mart ayının son haftalarında açmaya başladı. Sosyal medya hesaplarında gördüğümüz güncel paylaşımlar, yayla şenliklerinin 1 Nisan 2018 Pazar günü düzenleneceğini söylüyordu. Biz de 1 gün önceden (31.03.2018 Cumartesi) giderek hem yayla henüz kalabalık değilken hem de çiçeklere henüz ayak değmemişken tadını çıkaralım dedik. Halen tez öğrencisi olanlar ya da hayatının bir döneminde tez öğrencisi olmuş olanlar bilirler. Tez dönemi insanı olgunlaştıran; fakat yıpratan bir süreç… Bu sürecin içindeyken plan yapmaya fırsat bulamadığımızdan, planımızı gitmeden önceki son gece ancak netleştirebildik. Önce yaylaya kar yağdığı haberi aldık. Yolların kapanacağını, ulaşımda sorun yaşayacağımızı düşündük, türlü türlü senaryolar ürettik. Ancak vazgeçmedik ve hemen sabah erken vakitlerde yola koyulduk.

Kadıralak Yaylası’na Ulaşım

Trabzon’dan yola çıkan gezi ekibimiz bendeniz, kardeşim Ecem, gezginimiz Serdar ve tatlı arkadaşımız Canan’ımızdan oluşmaktaydı. Trabzon – Giresun sahil yolunda devam ederken Vakfıkebir’e geldiğinizde tabelalar sizleri Tonya’ya doğru yönlendiriyor ve Tonya yolu boyunca ilkbaharın doğada yarattığı muhteşem yeşillik sizlere eşlik ediyor. Tonya’nın girişinde yer alan Petrol Ofisi’ni geçince yolun hemen solundan ayrılan tali yola saparak yaylaya çıkış sürecini başlatıyorsunuz.

Yayla yolunda gözden kaçırdığımız ve yanlış yola sapmamıza neden olan minik tabela 🙂

Biz yol boyu yaylayı gösteren tabelalar olacağını düşünmüştük. Telefonlarımızın çekim gücü epey düşüktü ve navigasyon yaylaya giden en zor yolları bize gösteriyordu. Üstüne üstlük yol ayrımlarına geldiğimizde hep yanlış yollları tercih ediyorduk nedense. Halbuki kararsız kaldığımız yerlerde yolun sağına dönmek yerine soluna dönseydik, yaylaya daha erken ve sorun yaşamadan varacaktık.:)

Kısaca yayla yolunda yol ayrımlarında mutlaka etrafınızda tabela var mı diye iyice bakının. Kararsız kalıyorsanız yolun soluna dönün. Bir de tatlı mı tatlı yöre insanına sorun. 🙂

Yolda yaşadığımız tatlı bir olayı paylaşayım. Yine yanlış yola saptık ve karşıdan bir ablamız kamyonetiyle bize doğru geliyordu. Geri gelip bize yol verdiği sırada doğru yolda mıyız diye soralım dedik. Siz yanlış geldiniz geri dönmeniz lazım dedi. Biz de “Ee bizim navigasyon burdan gidin diyor.” deyince ablamız yöre ağzıyla “E o afkuriyy” dedi ve biz koptuk. 🙂 Sonra ablamızı takip ettik, bize doğru yolu gösterdi.

Bütün yaylalarda olduğu gibi doğası insanda hayranlık bırakan Kadıralak Yaylası’na hiç kıyılır mı?

Yayla yolunun son 4 kilometresi toprak ve yol yapım çalışmaları nedeniyle epey engebeli. Burada da yaylaya yürüyerek çıkan bir teyzemizi arabaya alıp yaylaya kadar misafir ettik. Yöre insanı gerçekten çok nazik ve konuksever 🙂 Teyzemizin anlattıklarına göre yayla yakında turizme açılacakmış, hatta suni bir göl yapmayı planlıyorlarmış. İnşallah yol yapım çalışmaları tamamlanıp yayla turizme açıldığında burası Arap turistlerin istilasıyla sonuçlanıp Uzungöl gibi olmaz. Ayrıca yerli yabancı turist fark etmiyor, doğaya saygı duymalı, gelecek nesillere en güzel şekliyle miras bırakmalıyız. Gitmeyi düşünenlerin bu konuda duyarlı olmasını, yaylaya zarar vermeden oradan ayrılmalarını dilerim.:)

Mavi Çiçekleriyle Kadıralak Yaylası

İşte karşımızda Kadıralak Yaylası 🙂

Yaylaya vardığımızda tüm muhteşemliğiyle mavi yıldız çiçekleri karşımızdaydı. Mavi yıldız çiçekleri uzaktan bakıldığında mavi çimen gibi ya da göl gibi zemine öyle tatlı bir renk vermiş ki… Gökyüzü de masmavi… Tam bir renk uyumu doğaya hakimdi. Bol bol fotoğraf çektik, çekildik. Başımızın üstünde drone’lar dolanıp durdu. Herkes bu güzelim zamanların tadını çıkarmaya çalışıyordu. Biz de öyle yaptık tabi. 🙂 Erken saatlerde gittiğimiz için olacak; ama çok kalabalık değildi, rahat rahat dolaştık. Uzun uzun yürüdük ve temiz havayı içimize çektik. Karlar erimişti, sadece bazı ağaçların gölgelerinde çok az kalmıştı. Mavi yıldız çiçeklerinin tam zamanıydı, iyi ki gitmişiz 🙂 Ayrıca zaman zaman mavi yıldız çiçeklerine sarı menekşeler ve krizentem çiçekleri eşlik ediyordu. Her ne kadar  Trabzonlu olarak bizlere Fenerbahçe’yi çağrıştırsa da onları da çok sevdik.:)

Sarı menekşeler ve mavi yıldız çiçekleri yakın çekim 🙂

Yayla Dönüş Yolu

 

Seyir Kayası’ndan Tonya’ya bakış

Biz yayladan dönerken insanlar yeni yeni yaylaya çıkmaya çalışanlar vardı. Yol da tek şerit olduğundan gelen araçlara yol vermemiz gerekti; ama sorunsuz bir şekilde ana yola indik. Ana yola tahminimce 700 metre kala yayla yolunun kenarında seyir tepesi gibi bir yer dikkatimizi çekti. Daha sonra adının seyir kayası olduğunu öğrendiğimiz bu yerden Tonya’yı seyrettik ve yola devam ettik. Beşikdüzü’nün çıkışında sahilde yer alan Taka 61 Restoran’da kuymak ve pide yiyerek gezimizi sonlandırdık. Özellikle pide harikaydı, tavsiye olunur. 🙂

Biz Kadıralak Yaylası’nı çok sevdik 🙂 Belki ilerleyen zamanlarda tekrar gideriz, belli mi olur? 🙂

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Yorumlar

  Bir yazar düşüncesi

  (24 Nisan 2018 - 14:23)

  Merhaba ceyda hanım makaleniz gerçekten çokhoş teklonojiden yazılımdan böyle rüzgar makalelerini okuyamaz olmuştum teşekkür ederim 🙂

   Ceyda

   (24 Nisan 2018 - 21:27)

   Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Güzel yerler keşfettikçe ve sizlerle paylaştıkça bizler de kendimizi iyi hissediyoruz. Eğer teknolojiden uzaklaştırıp biraz huzur hissettirebildiysek, ne mutlu bizlere… 🙂

Bir Yorum Yazın

Yazar: Ceyda

Çalışma hayatımın çok yoğun ve yorucu olduğu zamanlarda hayattan kısa bir mola alarak gezmek, görmek, farklı kültürleri tanımak, yeni insanlarla tanışmak isterim. Çalışmaya verdiğim ara yeni yerler keşfetmemi sağladığı kadar işe döndüğümde de motive olmamı sağlıyor. Ayrıca eğitim amaçlı katıldığım seminer, kurs, kongre ve sempozyumlarda da gittiğim şehirlerin güzelliklerini keşfetmek için vakit ayırmaya çalışıyor, hem geziyor, hem de okuyorum. Böylece "Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir?" sorusuna yanıtım "İkisini de yapan... "oluyor.