Mozaikler Şehri Madaba, Karak ve Shobak Kalesi

Ürdün topraklarında yolumuza devam ediyoruz. Hedefimiz Petra – Akabe – Wadi Rum üçlemesine ulaşabilmek. Bunun için de konakladığımız şehir Madaba’dan Kral Yolu’nu kullanarak güneye doğru ilerledik. Öncesinde Madaba’da gördüğümüz yerleri anlatarak yazıma başlayayım.

Madaba

Madaba, başkent Amman’ın 30 kilometre güneyinde yer alan, mozaikleri ile ün yapmış bir şehir. Tarihi Kral Yolu üzerindeki şehir ülkenin 5. Büyük şehri konumunda.

St. George Yunan Ortodoks Kilisesi: Bu kilise, Madaba’nın en önemli yeri olarak geçiyor. Çünkü, kilise zemininde bir Mozaik Harita bulunmakta. Harita kutsal topraklar Kudüs’ü de içeren dünyanın en eski Orta Doğu haritalarından biri.

Mozaik Harita

M.S. 6. yüzyıldan kalma harita, Filistin’den Mısır’a kadar İncil’de bahsedilen alanları bizlere tasvir etmekte. Ölü Deniz’de yapılan faaliyetler hakkında da bilgiler vermekte.

St. George Kilisesi

19.yüzyılın sonlarında keşfedilen harita, tahminen iki milyon parçadan ibaretmiş. Günümüzde birçok kısmı kayıp olsa da, bu haliyle bile oldukça önemli bir eser. Bu arada kiliseye giriş ücreti 1 Ürdün Dinarı (JOD).

Arkeolojik Park: Şehrin her yerinden mozaik fışkırıyor desem yeridir. Bu yüzden de arkeolojik çalışmalar ve kazılar devam etmekte. Güzel mozaik eserleri görebileceğiniz Arkeolojik Park’a giriş ücreti 3 JOD. JordanPass geçerli.

Arkeolojik Park

Mozaikler ile bağdaşan bu şehirde 1992 yılında kurulmuş bir Mozaik Okulu bulunmakta. Burada mozaik üretimi ve restorasyonu hakkında eğitimler verilmekte.

Arkeolojik Park

Roma Katolik Kilisesi: Güzel bir fotoğraf arşivi, zeminde mozaikler, yer altı tünelleri ve bir kuyu. Ziyareti hak eden bir kilise. Kulesine çıkılabiliyor. Giriş ücreti 1 JOD.

Roma Katolik Kilisesi

Apostles Church (Havariler Kilisesi): On iki Havarilere adanan 6. yüzyıl mozaiklerine sahip kilise şehir merkezinin güneyinde yer alıyor. İlginç hayvan ve bitki mozaiklerinin yanı sıra Deniz Tanrıçası Thalassa’nın mozaiğini de zeminde görebilirsiniz. Giriş ücreti 3 JOD. JordanPass geçerli.

Apostles Church

Kral Hüseyin Cami: Sürekli kiliseden bahsedip durdum. Şehrin en büyük camisini de listeme alayım. Altın kubbesi ile dikkatleri çeken yapı, 2005 yılında inşa edilmiş. Ulu Cami olarak da adlandırılmakta.

Kral Hüseyin Cami

Artık şehirden kopup yola revan olabiliriz 😅

Umm ar-Rasas: Madaba şehrinin 30 kilometre güneydoğusundaki Umm ar- Rasas, Roma döneminden kalma bir arkeolojik alan. 2004 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bölgede, parça parça iyi şekilde korunmuş mozaikler bulunmakta.

Umm Ar-Rasas

Alana giriş yaptıktan sonra kurak ortamda yaklaşık 500 metre yürümeniz gerekiyor. Güneş ışınları konusunda uyarayım.  Giriş ücreti 2 JOD. JordanPass geçerli.

Umm Ar-Rasas

Kral Yolu: Tarihi Kral Yolu, ülkenin 3 ana yolundan biri. Zamanında Afrika’yı Mezopotamya’ya bağlayan eski bir ticaret yolu. Aynı zamanda Müslümanlar için de bir hac yolu. Vadinin içinde bol kıvrımlı yollardan geçerken çok güzel manzaralara şahit olduk.

Kral Yolu

Kral Yolu’nu devam ederken Karak şehrine uğramamak olmazdı.

Karak Kalesi: Ürdün’ün en iyi korunmuş Haçlı kalelerinden biri. 12. yüzyılda inşa edilmiş büyük bir yapı. Müslümanlara karşı savunma ve korunma için yapılan kale, tarih boyunca Eyyübiler, Memlükler, Osmanlılar gibi birçok devletin egemenliği altına girmiş.

Karak Kalesi

Çok sayıda yer altı geçidine ve çok güzel bir vadi manzarasına sahip kale, bizim gibi güneye doğru inen turistlerin uğrak noktası haline gelmiş durumda.

Karak Kalesi

2005 yapımı Cennetin Krallığı filmindeki bazı sahnelerin çekildiği kalenin giriş ücreti 2 JOD.

Karak Kalesi

The Lowest Point on Earth Müzesi: Güneye doğru ilerlerken bu müzeye de uğrayalım istedik. Lut Mağarası’nın hemen yakınında bulunan müze virgül şeklinde tasarlanmış. Müzede mozaikler, 4500 yıllık çanak çömlek ve antik eşyalar sergilenmekte. Açıkçası bizi pek tatmin etmedi. Giriş ücreti 2 JOD. Sonuç olarak yolumuzu uzattığımız için pişmanız 😊 İlginiz varsa ve yolunuz düşerse bu müzeye uğranabilir.

The Lowest Point on Earth Müzesi

Shobak Kalesi (Montreal Crusader Castle): Günün son aktivitesi Shobak kasabasında bulunan kaleyi gezmek. Burası Karak Kalesi gibi 12. yüzyılda inşa edilmiş bir Haçlı kalesi. Güzel bir manzaraya sahip. Ancak kalıntılardan geriye çok bir şey kalmamış.

Shobak Kalesi

Kaleye güvenilir yollardan su temini için yapılan tüneller görülmeye değer. Kaleye giriş ücreti 1 JOD, JordanPass geçerli.

Shobak Kalesi

Belki de Ürdün gezimizin en durağan gününü geride bıraktık. Artık merakla beklenen günler başlıyordu. Bunlardan ilki ise Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olan Petra Antik Kenti idi.

Shobak Kalesi Manzarası

Madaba Konaklama

Moab Land Hotel: Otelimiz yukarıda bahsettiğim Saint George Kilisesi’nin hemen karşısında idi. Konum olarak çok iyi bir yerdeydi, ancak duşu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Terasta açık havada kahvaltı imkanı ise olumlu özelliklerindendi. Fiyatı ise diğer konakladığımız yerlere göre bir tık pahalıydı.

Moab Land Hotel – Kahvaltımız

Karak Turkish Grill Restaurant: Karak’ta çarşıyı gezerken tesadüfen gördüğümüz bu restoranda karışık kebap tarzı bir şey yedik. Lezzet olarak idare ederdi.

Turkish Grill Restaurant

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)