Üç Saatte Gezilebilen Başkent: Podgorica

İşkodra’da geçirdiğimiz gecenin ardından Arnavutluk’a veda etmenin zamanı gelmişti. Sabahın ilk saatlerindeki Rozafa Kalesi ziyaretimiz sonrası Karadağ topraklarına ilk adımımızı attık.

Welcome
Karadağ’a Hoş Geldik 🙂

Yeni bir ülke, yeni şehirler…İlk hedefimiz Podgorica’ydı ancak oraya ulaşana kadar görülmesi gereken bazı yerler vardı. Direk başkente ulaşmak yerine yönümüzü Ülgün (Ulcinj)’e çevirdik. Burası ülkenin sahil şeridinin doğu yakasında kalan bir kasaba. Nüfusunun çoğunluğunun Müslüman olduğu bölgede küçük küçük plajlar bulunmakta.

Ulcinj
Ulcinj

Bu minik , şirin Müslüman kasabasında çoğunlukla Arnavutlar yaşamakta. Bölgede Osmanlı döneminden kalma kalma bazı eserler mevcut. Örneğin fotoğraftaki saat kulesi 1754 yılında Osmanlı yönetimindeki Ülgün vatandaşlarının bağışları ile yapılmış.

Ulcinj Saat Kulesi
Ulcinj Saat Kulesi

Ülgün’ü geride bırakıp ülkenin ana limanı olan Bar’a doğru yol aldık. Vaktimizin kısıtlılığından dolayı tarihi kasabanın merkezine uğramadan kalesine yöneldik. Giriş ücretinin 2 Euro olduğu kalede kilise, saat kulesi, kalıntılar ve tarihi Bar manzarası ziyaretçilerini bekliyor.

Bar Fortress
Bar Fortress

Kale ziyareti dönüşü Podgorica’ya doğru yola çıkmadan önce dünyanın en eski zeytin ağacını (iddiaya göre) da gördük.

Dünyanın En Eski Zeytin Ağacı?
Dünyanın En Eski Zeytin Ağacı?

Artık başkente doğru yola çıkabiliriz. Uzuuun Sozina Tünel’i (4.2 km) ve bize İşkodra Gölü manzarası sunan Virpazar‘dan sonra artık Podgorica listemi yazabilirim 🙂

Virpazar
Virpazar

Podgorica Gezilecek Yerler

Cathedral Of The Resurrection Of Christ / Hram Hristog Vaskrsenja: Şehrin ortasından geçen Moraca Nehri’nin batısında kalan bu katedral, benim hayranlığımı gizleyemediğim bir eser oldu. Adı “İsa’nın Dirilişi” anlamına gelen Sırp Ortodoks Katedrali’nin yapımına 93 yılında başlanmış ve yaklaşık 10 yıl kadar sürmüş.

Saborni Hram Hristovog Vaskrsenja
Saborni Hram Hristovog Vaskrsenja – Yeniden Diriliş Katedrali

Çevresiyle beraber oldukça geniş bir alanda kurulu katedralin dış mimarisinin ilginçliğinin yanında, iç mimarisi oldukça göz alıcı. Altın zemin üzerindeki kutsal motifleri ilk gördüğümdeki şaşkınlığım hâlâ aklımda 😊 Nasıl bir şeyle karşılaşacağınızı fotoğrafımla anlatamayacağım için Google amcadan yardım alıyorum 😊

Ribnica Bridge / Adzi-Pasa’s Bridge: Romalılar zamanında yapılıp Osmanlılar tarafından restore edilen köprü, başkentin en eski köprüsü, ayrıca en eski yerlerinden birisi. Ribnica Nehri üzerine kurulu köprü ve çevresi şehir adına en güzel gezilecek yerlerden birisi diyebilirim.

Old Ribnica River Bridge
Old Ribnica River Bridge

Moraca Nehri: Rzaca Dağı’ndan doğup, 113 kilometre boyunca güneye doğru uzanan Moraca Nehri, başkentin simgelerinden biri. Bazı bayraklarda ve ülkenin sembollerinde yer alan nehir, şehir boyunca akmakta ve şehri tabir-i caizse ortadan ikiye bölmekte.

Moraca Nehri
Moraca Nehri

II. Petar Petrović-Njegoš Anıtı: Karadağ’ın Prens-Piskopus (vladika)’u II. Petar, 19. Yüzyılda yaşamış Karadağ ve Sırp edebiyatı için önemli bir şair ve filozof. Osmanlı İmparatorluğu’na karşı siyasi ve askeri verdiği mücadelenin yanı sıra tüm Sırpları aynı çatı altında toplamayı hedefleyen II.Petar, bu hedefine ulaşamasa da Yugoslavya’nın temellerini atan kişilerden gösteriliyor.

Spomenik Petru II Petroviću Njegošu
Spomenik Petru II Petroviću Njegošu

Millennium Köprüsü: Moraca Nehri boyunca uzanan köprü, 2005 yılında Karadağ’ın Ulusal Günü’nde açılmış. Açıldığı gün ile birlikte de ilgi odağı olmayı başarmış. Kablolarla destekli köprünün uzunluğu 173 , yüksekliği 57 metre.

Millennium Bridge
Millennium Köprüsü

Saat Kulesi: Podgorica’nın II. Dünya Savaşı’nda bombalanmasından sonra ayakta kalabilen nadir Osmanlı eserlerinden biri olan saat kulesi, 1667’de yaptırılmış. Yüksekliği 19 metre olan kuleye Osmanlı elinden çıktıktan sonra bir metal haç yerleştirilmiş. Günümüzde şehrin simgesi haline gelmiş diyebilirim.

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Starodoganjska Cami: Karadağ’ın başkenti Podgorica’da iki tane cami bulunmakta. Bunlar “Old Town” denilen bölgede yer alıyor. Tam tarihi bilinmese de 15. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen cami, günümüzde aktif olarak hizmet vermekte.

Starodoganjska Mosque
Starodoganjska Cami

Podgorica Cami (Osmanağa Cami): Starodoganjska Cami’nin 500 metre güneyinde bulunan Podgorica Cami, Müslümanların diğer ibadet yeri. Bu Müslüman kitleyi de çoğunlukla Arnavutlar ve yerel Boşnaklar oluşturmakta. Bu cami Başbakanlık TİKA tarafından 2011 yılında restore edilmiş.

Džamija Podgorica
Džamija Podgorica (Osmanağa Cami)

Slobode Caddesi: Burası taşıt trafiğine kapalı Hercegovačka Caddesi ile birlikte şehrin en önemli caddelerini oluşturuyor. Caddenin ortalarında bulunan Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike), popüler bölgelerden biri. Yine bu caddelerde ve şehrin birçok noktasında Transformers heykeli görürseniz şaşırmayın 😊

Vladimir Visockom Anıtı: Bu abimiz Rus şarkıcı, aktör ve şair. Yaşadığı dönemde Sovyet ülkelerinin en popüler şarkıcı ve oyuncularından biri olmuş. Birçok ülkede de anıtı bulunan Visockom’un anıtı Milenyum Köprüsü’nün hemen yakınında bulunuyor.

Spomenik Vladimiru Visockom
Spomenik Vladimiru Visockom

Niagara: Gelelim Podgorica adına benim en beğendiğim yere. Merkezin 8 kilometre uzaklığında bulunan bu doğa harikası, yolunuz Karadağ’a düşerse kaçırmamanız gereken bölgelerden. Hemen yanı başında kurulu restoranıyla güzel bir kombinasyon oluşturan şelalenin Ağustos ayında kuruduğunu öğrenmem benim için garip bir bilgi oldu 😊

Niagara
Niagara

Şelalenin çevresi ayrı bir güzel. İsviçre’deki köylerden fırlamışçasına bir manzara sizleri bekliyor.

Niagara
Niagara

St. George Kilisesi: Şehrin en eski ve şirin kilisesi St. George, 9 – 11. Yüzyıl arasında inşa edilmiş. Değişik türdeki ağaçlarla çevrili kilise, şimdiye kadar birçok kez restorasyona uğramış.

St. George Church
St. George Church

Partizan Anıtı: St. George Kilisesi’nden yukarı doğru uzanan yol güzel bir parka açılıyor. Gorica Tepesi’nde bulunan bu parkın içine II. Dünya Savaşı anısına bir anıt yapılmış. Zamanı olanlar için güzel bir aktivite olabilir.

Spomenik Partizanu Borcu
Spomenik Partizanu Borcu

Duklja: Merkezin 4 kilometre kuzeyinde bulunan antik kent, 4. Yüzyıldan kalma eserleri barındırıyor. Günümüze kadar ulaşan çok bir yapı kalmadığı için çok önermiyorum.

Duklja
Duklja

Karadağ’ın başkentindeki hızlı turumuzun ardından yeni lokasyonumuz Budva‘ydı. Ama öncesinde fazlasıyla merak ettiğim bazı yerleri keşfetmemiz gerekiyordu. Nereler mi? Cevabı diğer yazıda olacak 😀

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)