Trabzon’un geri planda kalan yerleri: Vazelon ve Kuştul Manastırı

“Trabzon’da gezilecek yerler” diye internette aratıldığında, listede kendine yer bulan bu 2 manastırı Trabzon’un yerlisi dahil birçok insan duymamıştır; duymuş olanların birçoğu da muhtemelen nerede olduğunu bilmiyordur. Çünkü, tarihi eserlerimize gerekenden çok değer veriyoruz (!).

Uzun zamandır gitmeyi planladığım bu yerler için ilk girişimimi 2 ay önce Vazelon Manastırı için yapmış, bozuk olan yolu yüzünden aracımla geri dönmek zorunda kalmıştım (Bunu daha önceki bir blog yazımda da paylaşmıştım). Hafta sonu için doğa yürüyüşü yapmak isteyen arkadaşım Burak’a Vazelon Manastırı’na yürümeyi teklif ettim. Onay gelince bu yürüyüş için Samet’i de ikna ettim.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı
Vazelon Manastırı

Manastırın kuruluş tarihi için kesin bir bilgi yok. MS 270-MS 317 tarihleri arasında kurulduğu belirtilmekte. İsmini üzerinde bulunduğu “Zabulon Dağı”ndan aldığı konusunda fikir birliği var. Vazelon manastırı 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Maçka’nın ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında etkinliğini devam ettirmiştir. Vazelon manastırı vaktiyle bölgede bulunan manastırların en yetkilisi ve en zengini durumunda imiş. Bir rivayete göre Vazelon geliri ile bir sümela manastırı daha yapılabilirmiş(Ayrıntılı bilgi için: kaynak).

Vazelon Manastırı
Vazelon Manastırı – İçten Görünüş

Vazelon Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Manastıra 2 farklı yoldan gitmek mümkün. Ben size kullandığımız yolu anlatacağım. Maçka ilçesini Gümüşhane yönünde 10 kilometre kadar geçtiğinizde karşınıza manastırın kahverengi tabelası çıkıyor. Burası aynı zamanda Köprüyanı Köyü’nün yolu. Bu yoldan 1.5 kilometre kadar gidildiğinde sol tarafınızda stabilize yol kalıyor. Bu yolun manastır yolu olduğuna dair hiçbir işaret yok.

Manastır – Stabilize yol başlangıcı

Haritada “arabayı park ettiğimiz yer” olarak işaretlemiş olduğum kısım aynı zamanda stabilize yolun başlangıcı.

Vazelon Manastırı – Harita

Yaklaşık 7 kilometre olan stabilize yolu 1.5 saat yürüyünce araçla da gidilebileceğini, o kadar da bozuk bir yol olmadığını fark ettim 🙂

Stabilize yol – Samet ve Burak

Yolun tahminen yarılarında karşımıza restoran çıktı. Biz gittiğimizde kapalıydı (Muhtemelen turla gidenler için açılıyor).

Manastır yolundaki restoran

Restoranın yanından devam eden araç yolunu takip ederek tırmanmaya devam ettik. Yaklaşık 1.5 saatin yürüyüşün ardından mavi bir kamyonet bizi karşıladı.

Daha fazla ilerlenmesin diye konulan kamyonet – Sol tarafta patika yol var

Hemen sol tarafımızda bir patika yol var. Ben daha önce okuduğum için bu yolu kullanmamız gerektiğini söyledim ancak kabul görmedi. Kamyoneti arkamızda bırakıp ana yolu takip ettik ancak yola birçok odun parçalarının yıkılıp yolu kapattığını gördük. Geriye dönerek patika yolu kullandık. 200 metre kadar ilerledikten sonra manastır karşımızda!

vazelon manzara
Manastırdan manzaramız

Manastıra gittiğimizde bir tur rehberi ve 2 turist de vardı. Kısa bir süre sonra ayrıldılar. Artık manastır tamamen bize aitti. Manastırın manzarası müthiş. Ancak manastırdan geri kalanlar için aynı şeyi söyleyemem. Tamamen kaderine terk edilmiş. Ziyaretçilerin bir kısmı da kendi imzalarını bırakmış!

vazelon
Manastırın içinden

1.5 saatlik yürüyüşün ardından dönüş yolu daha kısa sürdü. Ancak ayak tabanlarımız acımaya başlamıştı. Serinlemek için ayaklarımızı serin suya soktuk. Araca ulaştığımızda herkeste bir rahatlama vardı 🙂

vazelon donus
Burak biraz üşümüş gibi 🙂

Maçka’ya doğru döndüğümüzde vaktimiz ve benzinimiz azdı. Kuştul Manastırı’na gidip gitmeme konusunda kararsız kaldık. Ama sonunda arkadaşlarım beni kırmadı ve gitmeye karar verdik.

Kuştul (Peristera) Manastırı

kustul
Kuştul Manastırı

Vadiye hakim bir tepeye kurulmuş olan manastır 752 tarihinde yapılmıştır. 1203 yılında yağmalanıp bir süre terk edildikten sonra 1393’te tekrar faaliyete başlamıştır. 1904’teki yangında tamamen yanınca üçüncü kez yapılmıştır(Ayrıntılı bilgi için: kaynak).

kustul2
Kuştul Manastır batı yakası

Kuştul (Peristera) Manastırı’na Nasıl Gidilir?

kustul harita
Kuştul Manastırı – Harita

Manastır Şimşirli Köyü sınırlarında bulunmakta. Esiroğlu- Kalyan Deresi ayırımından yaklaşık 15 kilometre gidilerek köye kadar ulaşıabiliyor. Köy yolunun bir kısmı stabilize bir kısmı beton yoldan oluşuyor. Köye yaklaştığınızda manastır tabelasını artık görmüyorsunuz. Biz navigasyona güvenerek köye kadar çıktık. Ancak manastır yolunu geçtiğimizi, geri dönmemiz gerektiğini söylediler. Yol üzerinde bir eve sorduğumuzda tam da yol ayırımında olduğunu öğrendik. Ve aracımızı park ettik.

kustul yol
Manastıra çıkan yol ayrımı

Bir süre stabilize yolda yürüdükten sonra patika yola saparak devam ettik.

kustul yol2
Patika yolun başlangıcı

Manastırı tepede görebiliyorduk ama hiç de yakın gözükmüyordu. Tırmanmaya devam ettikçe sızlanmalar da başladı 🙂 Geri dönme isteklerini geri çevirerek devam ettim. Yol boyunca 4-5 kere yol ayırımına geldik. Her seferinde üst yolu, sonuncusunda ise alt yolu tercih ederek en sonunda manastıra ulaştık.Manastıra ulaşmamız 30 dakika sürdü.

kustul manastiri
Manastırdan geri kalanların bir kısmı

Manastır öyle bir tepeye kurulmuş ki şaşkınlığımı gizleyemedim. Çevreye tamamen hakim bir noktada. Manzarası en az Vazelon’unki kadar güzel.

kustul manzara
Manastır manzarımız

Bu manastır da tamamen terk edilmiş. Duvarlarından başka neredeyse hiçbir şey kalmamış.

kustul3
Manastırdan kalanlar

Manastırlarla doldurduğumuz günü toplamda 15 kilometre yürüyerek tamamladık.

Kış mevsimine yaklaştığımız için bundan sonraki paylaşımlarım yakın geçmişe yönelik fotoğraf paylaşımı şeklinde olacak.

Görüşmek üzere 🙂

vazelon3
Vazelon Manastırı (Alıntıdır)
vazelon4
Vazelon Manastırı – İçten görünüm
vazelon5
Vazelon Manastırı
vazelon6
Vazelon Manastırı
vazelon7
Vazelon Manastırı
vazelon8
Vazelon Manastırı
vazelon9
Vazelon Manastırı
vazelon10
Vazelon Manastırı manzaramız
vazelon11
Vazelon Manastırı
vazelon12
Vazelon Manastırı
vazelon13
Vazelon Manastırı
vazelon14
Vazelon Manastırı
vazelon15
Vazelon Manastırı
vazelon16
Vazelon Manastırı
vazelon17
Keşif için önden gidiyorum 🙂
vazelon18
Vazelon Manastırı – patika yol
vazelon19
Kamyonet arkasındaki yol
macka tuneli
Maçka Tüneli
kustul4
Kuştul Manastırı – patika yol
kustul5
Kuştul Manastırı manzaramız
kustul6
Kuştul Manastırı’na çıkarken gördüğümüz garip şey 🙂
kustul7
Kuştul Manastırı
kustul8
Kuştul Manastırı – yol ayrımlarından bir tanesi
kustul9
Kuştul Manastırı – veee kapanış

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)