Varda Köprüsü – Kapıkaya Kanyonu

Yıl 2016. Aylardan Ocak. İşimden zar zor vakit bulmuş, lise arkadaşım Samet’in üniversiteyi okuduğu Adana’ya gitmiştim. Kısıtlı zaman içerisinde AdanaMersinHatay’ı gezmiştik. Ancak o zaman çok istediğim Varda Köprüsü’nü görmeye vakit bulamamıştık.

Gel zaman git zaman, Samet’in arkadaşının Kayseri’de düğünü vardı. Arkadaşımız Semih’le beraber Kayseri’ye oradan Adana’ya geçeceklerdi. Ben de bu fırsatı değerlendirdim ve onlara katıldım. Sağ olsunlar, rotayı benim istediğim şekilde çizdik 😊

Önceliğimiz Varda Köprüsü idi. Halk arasında “Koca Köprü, Alman Köprüsü” olarak da anılan köprü, 2012 yılında çekilen 007 James Bond – Skyfall filmi ile iyice üne kavuşmuştu.

Varda Köprüsü

Varda Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Varda Köprüsü, Adana’ya yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta. Ulaşım için öncelikle Karaisalı ilçesine gelmeniz gerekiyor. Sonrasında yol ikiye ayrılıyor. İkisini de kullanabilirsiniz. Biz Kapıkaya Kanyonu’nun bulunduğu yolu kullandık. Yol gayet güzel. Diğer yol için de aşağıda bir rota oluşturdum.

Tarsus – Mersin tarafından gelenler, Adana – Aksaray yolunda Dörtler Köyü’nü geçtikten sonraki ayrımı kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Tabelalar iki tarafta da yeterince yönlendirici.

Varda Köprüsü

Almanlar tarafından yaptırılan köprü, 99 metre yüksekliğe, 172 metre uzunluğa sahip. Yapımına 1907 yılında başlanmış ve 5 yıl sonra 1912 yılında bitirilmiş. Çelik kafes taş örme tekniği ile inşa edilen köprünün yapımında yöre halkı çalıştırılmış. Köprünün inşa sürecinde 21 işçi ve bir Alman mühendis ölmüş.

Varda Köprüsü

Varda Köprüsü, virajlı yapısı, heybetli duruşu ile göze hitap eden bir eser. Dört ana ayak üzerine kurulu köprünün ayakları içinde bakım merdivenleri bulunmakta.

Varda Köprüsü

Köprünün üzerinden tren geçerken görmek ayrı bir keyif. Bunun için köprüyü karşınıza alıp manzarayı izleyebileceğiniz bir yerde kafe/restoran bulunuyor. Tren saatleri değişkenlik gösterse de, biz yaklaşık 1 saatlik bekleyişin ardından tren geçişini izleyebildik.

Varda Köprüsü

Skyfall filminde James Bond (Daniel Craig) vurulup köprüden suya düşüyor. Ancak ortada bir gariplik var, çünkü köprünün altında normalde su yok 😊 Zaten filmde bu köprüyü İstanbul’un dışı gibi gösteriyorlar.

Varda Köprüsü’nün Adı Nereden Gelmiştir?

Bu konu hakkında iki farklı rivayet mevcut. Birincisi, Alman köprü mühendislerinden birinin eşinin adının Verda (ya da Verma) olmasından dolayı köprüye de bu ad verildiği. İkincisi ve kaynaklarda daha fazla rastlayacağınız rivayet ise şöyle: Köprü inşaatında çalışan iki Türk işçi köprünün yüksekliğini merak eder. Paydos vakti biri köprünün üstüne, diğeri de altına gider. Köprünün üstündeki işçi bir keresteyi aşağıya doğru atar ve aşağıdaki arkadaşına “ne oldu?” diye sorar. Alttaki arkadaş “Var daha” diye cevap verir. “Var daha”, ”var daha” şeklinde bu diyalog birkaç kez tekrarlar ve bunu duyan Almanlar da köprüye “Varda” demeye başlar.

Varda Köprüsü

Varda Köprüsü’ne kadar gelmişken atlamamanız gereken bir güzellik de Kapıkaya Kanyonu.

Kapıkaya Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kapıkaya Kanyonu, Adana merkeze 60, Karaisalı ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kanyona ulaşmak için öncelikle Karaisalı ilçesine gelmeniz gerekmekte. Tarsus tarafından gelecekler ise Adana – Aksaray yolunu kullanıp Bucak Köyü ayrımında kanyon yoluna doğru sapmalılar.

Kapıkaya Kanyonu, yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip. Ortasından Çakıt Çayı geçmekte. Yedi kilometreyi bulan yürüyüş parkuru bulunan kanyon, vakti bol olanlar için güzel bir seçenek.

Kapıkaya Kanyonu

Bu arada Varda Köprüsü’nün yaklaşık 10 km kuzeyinde Yerköprü Piknik Alanı bulunmakta. Bu bölgeye gitmişken oraya da gitmeniz tavsiyemdir. Benim önerdiğim rota Kapıkaya Kanyonu – Varda Köprüsü – Yerköprü Piknik Alanı şeklinde. Bir O çizerek Karaisalı ilçesine ulaşabilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonu

Tabii ki kısa süre de olsa Adana’daysanız eğer, Adana Kebabı yenmeli 😊 Tercihimiz yine Bolkepçe oldu. Ancak bu sefer sanayideki ana yerinde değil de, Yüreğir’deki şubesinde karnımızı doyurduk. Tat yine efsaneydi ancak fiyatlar fazla mı artmış ne? 😊 Üç kişi 130 TL hesap ödedik. Kebap ziyafetimiz sonrası hiç görmediğim iller beni bekliyordu…

Bolkepçe – Ben / Semih / Samet

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)