Yedideğirmenler Tabiat Parkı

Trabzon’dan hafta sonu günübirlik gidilebilecek yerler listemdeki Yedideğirmenler Tabiat Parkı’nı sonunda gezme fırsatı buldum. Baştan söyleyeyim beklediğimden çok çok daha güzel bir yerle karşılaştım 😊

Yedideğirmenler Tabiat Parkı

Tabiat parkı 103 hektar bir alana sahip. Park, adını köylülerin hala kullandığı 250 – 300 yıllık değirmenlerden almakta. Yedi değirmenin altısı günümüzde kullanılabilir halde. Değirmenlerin yanında şelaleler, mağaralar, asırlık armut ağaçları ve obruk gibi doğal güzellikler tabiat parkının önemini artırıyor. Tabiat parkı, 45 farklı familyaya ait 97 bitki türüne ve 154 omurgalı hayvan türüne ev sahipliği yapmakta.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı Nerede?

Bağlı bulunduğu ilçe olan Espiye’ye 28, Giresun’a 62 ve Trabzon’a 131 kilometre uzaklıktaki Yedirdeğirmenler Tabiat Parkı, Yeniköy, Akkaya ve Avluca köylerinin birleştiği noktada yer alıyor.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınızla Espiye’den güneye doğru Özlüce Deresi’ni takip ederek tabiat parkına ulaşabilirsiniz. Yol üstündeki Pangal Şelalesi’ni de görmeyi ihmal etmeyin 😊

Yedideğirmenler Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Bakanlık Makamının oluru ile 2013 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Yedideğirmenler’e giriş ücretli.

Giriş ücretleri:

Bisiklet: 2.5 TL

Motorsiklet, ATV: 5 TL

Otomobil, Kamyonet, Pickup: 7.5 TL (9 TL yazan yer var)

Minibüs: 22.5 TL

Midibüs: 37.5 TL

Otobüs: 60 TL

Şahıs (Normal): 2.5 TL (3 TL yazan yer var)

Şahıs (İndirimli): 1 TL

Bizim gittiğimiz dönem sezon olmadığı için olsa gerek girişte görevli kimse bulunmuyordu. Ücret ödemeden yolumuza devam ettik 😊

Yedideğirmenler Tabiat Parkı

Aslında park başlamadan doğal güzellikler başlıyor. Parka girmeden hemen önce Avluca Şelalesi size tabir-i caizse “hoş geldiniz” diyor 😊

Yedideğirmenler Tabiat Parkı – Avluca Şelalesi

Tabiat parkına girip tırmanmaya başladığınızda da durum farklı değil. Bu sefer de “2. Değirmen Şelalesi” sizi selamlıyor. Yaklaşık 40 metreden düşen şelalenin yanında bir de çardak bulunuyor.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı – 2. Değirmen Şelalesi

Yokuşları bir bir aştıkça değirmenlerin olduğu bölgeye ulaşıyorsunuz. Biz burayı dönüşe bırakıp daha yukarılardaki anıt armut ağaçlarına doğru yola koyulduk. Buradaki armut ağaçları 200 – 400 yıllık. Toplamda 33 tane olduğu söylenen anıt ağaçlar çok güzel bir manzara oluşturuyor.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı – Anıt Ağaçlar

Rotamızın devamında gitmek istediğimiz obruk vardı. Tabiat parkının üst kısmında yer alan obruklara (obruk: huni biçimindeki çukur yere denmekte, bölgede 34 tane obruk olduğu söyleniyor) 1 saatlik patika yürüyüşün sonunda ulaşıldığı ve yerel halktan tehlikeli olabileceği uyarısını aldığımızdan dolayı gitmekten vazgeçtik. Tekrar değirmenlerin olduğu bölgeye yöneldik.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı – Değirmenlerden Biri

Burada suyun başlangıç noktası gözeye kadar yürüyüş parkuru yapılmış. Tepeye tırmanana kadar iki değirmen geçiyorsunuz. Yolun sonu ise sizi mağaralara götürüyor. Üç metreye yaklaşan sarkıtlara sahip olduğu söylenen binlerce yıllık mağaranın içi oldukça karanlık olduğu için girişinden bakmakla yetinip geri döndük.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı – Mağara

Bu bölgede kamelyalar ve barbeküler bulunuyor. Eğer yanınızda yiyecek – içecek getirirseniz şelale manzarası eşliğinde güzel zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca parkın girişinde bir restoran bulunuyor. Pahalı olmasının haricinde güzel yorumlar da okudum; ancak ben girmediğim için bir yorumda bulunamıyorum.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı gezimiz sonrası durağımız bir diğer tabiat parkı Örümcek Ormanları Tabiat Parkı idi. O da bir sonraki yazıya… 😊

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Yorumlar

  Erdinç Karakullukçu

  (24 Temmuz 2019 - 21:00)

  Değirmen Şelalesi’ne giriliyor mu acaba? 🙂

  Serdar

  (24 Temmuz 2019 - 22:02)

  Girmek istedikten sonra, neden olmasın? 🙂

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)