9 Günde Azerbaycan – Gürcistan Gezisi

Mayıs ayındaki 12 günlük Balkanlar turundan sonra Ramazan Bayramı’nı değerlendirmek adına 9 günde Azerbaycan – Gürcistan turu yaptık.  Yine Kurban Bayramı’nda yapacağımız 9 günlük Ukrayna – Belarus – Moldova turundan önce hiç olmazsa gezimin özetini yayınlayayım istedim. Bu yazımda gezimizi nasıl yaptığımızı, nerede konaklayıp hangi illere gittiğimizi ve ne kadar harcadığımızı anlatmaya çalışacağım. E o zaman başlayayım 🙂

Ekip

Tiflis
Tiflis ( Bekir abi – Ben – Özgün)

Böyle gezilerde en önemli şey yanınızdaki kişiler. Eğer yalnız gezmiyorsanız yanınızdaki kişi ya da kişiler büyük önem taşır. Benim yanımda Balkanlar’daki yoldaşım Özgün’ün yanı sıra Bayburt gezimizde “çok sevdiğim abim” diye şifrelendirdiğim Bekir abi vardı. Yeri gelmişken söyleyeyim bu 3lü Ukrayna’ya da beraber gidecek inşallah 🙂

Ulaşım

Uçak
Bizim önümüzdeki en büyük engel bulunduğumuz il. Gezileri Trabzon odaklı yaptığımız için gideceğimiz yerlere İstanbul aktarmalı uçmak zorundayız. (Buna da şükür hava alanı olmayan bir şehirde de olabilirdik 🙂 )
Bu yüzden uçuşlarımız ve fiyatları şu şekilde oldu:
Trabzon – İstanbul (Anadolu Jet): 65 TL
İstanbul – Bakü (Azerbaijan Airlines): 132 TL

Azerbaijan Airlines
Azerbaijan Airlines

 Şehir içi: İki ülkede bulunduğumuz için ikisini ayrı değerlendirmek gerek.
Azerbaycan: Hava alanından şehir merkezine otobüs baktığımız sırada gördüğümüz minibüs sahibi abimiz bizi 5 TL (manat değil çünkü daha bozdurmamıştık 🙂 ) karşılığında bütün yerlere ulaşım sağlayabileceğiniz Koroğlu durağına bıraktı. Bundan sonraki yolculuklarımız metro ve otobüs kullanımı şeklinde oldu. İkisinin de ücreti 20 Kapik (qəpik diye yazılıyor).  Yaklaşık 40 kuruş a denk geliyor.

Gürcistan: Bu ülkede şehir içi ulaşım maşrutka denilen sarı minibüs-otobüs ile sağlanıyor. Bunların da fiyatı 0.5 Lari ( 65 kuruş). Metro da aynı fiyata hizmet vermekte.

Biz maşrutka ve metro haricinde 2 gün Tiflis’te, bir gün Kutaisi’de olmak üzere toplam 3 gün araba kiraladık. Öncelikle söylemem gereken şey araba kiralamak oldukça maliyetli ve ayrıca arabalar eski.

Tiflis’te kiraladığımız araba; 2010 model otomatik vites Hyundai Getz –> 2 gün için 102 dolar

Kutaisi’de kiraladığımız araba; 2000 model otomatik vites Wolkswagen Passat –> 1 gün için 80 lari (Yaklaşık 105 TL)

Kutaisi
Wolkswagen Passat – Hikayesi sonra 🙂

Şehirler arası geçişler için ana durağı bulmanız yeterli. Orada gitmek istediğiniz yeri söylediğinizde havada kaparlar sizi 🙂 Mesela Tiflis – Kutaisi arası minibüslerle kişi başı 10 Lari. Ancak ben rahat gideyim derseniz 5-6 kişinin sığabileceği dolmuş şeklinde araçlar var. Biz onlarla gittik 15 Lari idi.

Aynı şekilde Kutaisi – Batum yolculuğunu 10 Lari karşılığında minibüsle yaptık.

Batum’dan Türkiye’ye kara yoluyla geçeceklere bir deneyimimi aktarmak istiyorum. Eğer yoğun bir sezonda Batum’da iseniz Batum’dan kalkan seçenekleri kullanmayın. Sonra sınırı yaya geçip aracınızı 1.5 saat beklemek zorunda kalmayın. 1 Lari karşılığında Sarp Sınır Kapısı’na gelin, sınırda bekleyen Türk minibüslerine kendinizi bırakın 🙂 Ayrıca Batum’da otobüsüne bindiğimiz Rizeli abinin bizi kazıklamasını unutmayacağım. Onu da Batum yazımda anlatırım artık 😉

Rotamız

1. Gün: Bakü

2. Gün: Qobustan – Bakü

3. Gün: Tiflis

4. Gün: Vardzia – Borjomi – Ahıska

5. Gün: Gori – Uplistsikhe – Mthseka – Kazbegi

6. Gün: Tiflis

7. Gün: Kutaisi

8. Gün: Kutaisi – Batum

9. Gün: Batum

Konaklama

Yazacağım ücretler 3 kişi olan için ücretlerdir.
Guest House Inn&Hostel, Bakü: Bu otel, 28 Mayıs Metro İstasyonu’nun hemen yakınında, İçeri Şehir’e 2 km yürüme mesafesinde bulunuyor. Personeli sevimli ve cana yakın. Oda konforu açısından bir sıkıntı yaşamadık. Bakü gezinizde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Ücret: 61 Manat (115 TL)

Guesthouse Gia, Tiflis: Tİflis’te gezilecek yerlere oldukça yakın konumdaki bu oteli göbekli bir amcamız işletiyor 🙂 Toplam 3 gün konakladığımız bu yere günübirlik 50 Lari ( 65 TL) ödedik.

Tamar Guest House, Gori: Bir blog yazısında rastladığım ve övgüyle söz edilen bu konuk evine biz de gidelim dedik. İşletmenin sahibi Tamari, garanti veriyorum size evinizdeymiş gibi hissettirecek 🙂 Oldukça güzel Türkçe de bilen Tamari bize sabah kahvaltımızı elleriyle hazırladı ve yemeden çıkmamıza izin vermedi. Eğer Gori’ye yolunuz düşerse Tamari’ye konuk olun derim. En son yeni kalacak yerler inşa ettiriyordu 🙂 Ücreti: 45 Lari ( 58 TL ) idi.

Gori
Tamar Guest House

Hostel Mandaria, Kutaisi: Batum ve Tiflis minibüslerinin kalktığı caddede bulunan hostelden merkeze ulaşım 1 ve 2 nolu otobüslerle sağlanıyor. Temiz, rahat bir konaklama yeri. Ancak havlular ücretli. İşletme sahibi ise aşırı ilgili biri. Bize çok yardımı dokundu. Ücret de diğer yerlere göre baya uygundu: 37 Lari ( 47 Lira). Kişi başı 16 TL gibi paraya denk geliyor 🙂

TJ+ Hostel, Batum: Geldik son konakladığımız yere. Sahil kenarına ve merkeze oldukça yakın konumdaki TJ+ Hostel, Batum’da konaklayabileceğiniz adres olabilir (Gece boyu disko sesimiz eksik olmasa da).

Ücret 60 Lari (77 TL).

Yemek

İlk önce Azerbaycan’dan başlayayım. Kültürüyle bize oldukça yakın olan kardeş ülkede yemek sorunu çekme ihtimaliniz yok gibi. Mesela fotoğraftaki Lüle Kebabı tamamen damağımıza uygun bir kebap. Ücreti de 5 Manat (10TL) civarı.  Yediğimiz mekanın ismi ise White House Restoran (Nizami Caddesi’nde).

Lüle Kebabı – Bakü

Gürcistan’da ise durum biraz daha farklı. Müslüman olmayan bir ülkede domuz eti endişesi taşıyor olmamız bizi kırmızı et ürünlerinden uzaklaştırıyor. Ancak Gürcistan’da o kadar şanslıydık ki yemek konusunda hiç sıkıntımız olmadı. Trabzon’un meşhur “Peynirli” si, Gürcistan’da Khachapuri (Haçapuri) adını almış 🙂 Trabzon’daki pidenin birebir kopyası olan bu pidenin birkaç çeşiti bulunmakta. Üzerine yumurta konulanın ismi Adjarian Khachapuri. Eğer damak zevkinize uygunsa (bir Trabzonlu olarak bana çok uygun) bütün öğünlerinizi bu pideyle geçirebilirsiniz 🙂 Ücreti 6-7 Lari (8-9 TL) arasında değişmekte.

Tiflis
Adjarian Khachapuri

Bir de meşhur Khinkali (Hıngel?) var.  Hamurun içine mantar, et, patates, peynir konularak hazırlanıyor. Ucundan tutularak yeniyor. Biz et haricindeki 3lüyü denedik. Mantarlısını hiç beğenmedik. Yöresel lezzet açısından denemeniz tavsiye edilir. Porsiyonunda 3 tane var ve fiyatı 1.5 Lari (2TL) civarında.
>Bütün bunlar sonucunda 9 günde ulaşım(uçak dahil), konaklama, yemek ve diğer aktivitelerle beraber harcamamız yaklaşık kişi başı 1250 TL oldu.

 

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)