9 Günde Ukrayna – Belarus Gezisi

Ocak ayında Adana-Mersin-Hatay gezisiyle başlayan 2016 gezilerim; Mayıs ayında Balkanlar, Ramazan Bayramında Azerbaycan- Gürcistan ve Ağustos’ta yurt içi gezileriyle devam etmişti. Bu yoğun gezi listesine Kurban Bayramında Ukrayna- Belarus gezisini araya sıkıştıralım dedik. 9 günde yaptığımız bu geziye gerek iş yoğunluğu gerekse zaman kısıtlılığı nedeniyle fazla hazırlanamadığımı itiraf edeyim. Zaten çok da beklentimiz yoktu gibi klişe bir bahaneyle gezinin ayrıntılarına başlayayım 🙂

Ekip

Bu gezide bana birçok gezimde yoldaş olan Özgün ile çok sevdiğim Bekir abim eşlik etti. Zaten bu ekibin ilk gezisi değildi.  Bayburt gezisiyle başlayan ekip birlikteliği, Gürcistan-Azerbaycan gezisiyle pekişmiş; sıra Ukrayna ve Belarus’a gelmişti. Ancak şöyle de bir sıkıntı vardı. Ne zaman bu 3lü bir araya gelse, kesin bir sorunla karşılaşıyordu. Ve yine beklenen oldu ve sorunlar daha yurt dışına çıkmadan baş gösterdi. Gezi ekibine sonradan katıldığı için Bekir abinin biletini daha geç almıştık. Nasıl bir dikkatsizlik yaptıysak bileti bir gün önceye almışız ? Son dakikada bilet bulup uçağa yetişmesini; Özgün ve benim biletlerimizde de aktarmalı uçuşlarımızı kullanmayacak olmamızdan dolayı dönüş biletlerimizin yanması gibi sorunları burada uzun uzun anlatmayayım. Belki başka yazıda hikaye şeklinde olur . Sonuç olarak belalı ekip budur 🙂

Belalı Ekip ? Özgün – Ben – Bekir Abi

Ulaşım

Uçak

Gezilerde vakit kaybı olmaması ve işlerimize de zamanında yetişebilmek adına çok da ekonomik olmayan uçuşları tercih etmek zorunda kaldık. Zaten yaptığımız hatalarla maliyetimiz fazlasıyla arttı 🙂 Planlanan ve gerçekleşen uçuşlarımız şu şekilde oldu:

Trabzon – İstanbul : Atlas Jet – 144 TL

İstanbul – Kiev ( Kharkiv aktarması iptal edildi) : Ukraine Airlines – Lviv dönüş uçağıyla beraber 369 TL idi ancak sadece Kiev uçuşunu yapabildik.

Lviv – İstanbul ( Aktarma iptal olunca bilet iptal edildi) : Ukraine Airlines
Odessa – İstanbul: Ukraine Airlines – 408 TL ( Sonradan alınca birazcık pahalı oldu haliyle ? )
İstanbul – Trabzon: Türk Hava Yolları  – 180 TL

Ukraine Airlines

Uçuşlarımız size çok pahalı gelebilir, bunu harcamalarımızla azaltmaya çalıştık demek isterdim; o da olmadı 🙂

Şehir İçi – Şehirler Arası:

Kiev: Kiev Borispol Hava Alanı’ndan merkeze ulaşmak için 322 no lu otobüsü kullandık. 60 grivna (7.5 TL) ücreti var. Sizi Kharkivska metro istasyonunda bırakıyor. Buradan merkeze metroyla ulaşmak ise 4 grivna (50 kuruş). Yani çok uygun. Şehir içinde gezmek için metroyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. 3 tane ana metro hatları var ve gayet kullanışlı.

Kiev–>Minsk: İki başkent arası otobüs, tren ve uçak gibi seçenekler var. Zaman ve maliyet açısından en uygun olan otobüs seçeneğini kullanmak adına ECOLINES firmasından biletimizi aldık. Ecolines uluslararası çalışan bir firma. Eminim ki yerel çalışan birçok daha uygun firma vardır. Ancak nette en kolay bunu bulabildim 🙂 Yolculuk için ise internette okuduğum yorumların birçoğunun olumsuz olması yine bir maceraya atılacak olmamızın göstergesi gibi gelmişti bana. Ama beklediğim gibi olmadı. Gayet konforlu bir yolculuktu. Ücretsiz wireless da artısı 🙂 Bilet fiyatı ise 25 Euro idi. Yaşadığımız tek sorun ise firmadan bağımsız olarak Belarus sınırından geçişimiz oldu. Onu da kısaca anlatayım. Otobüste herkese küçük bir kağıt dağıtıyorlar. Bu kağıtta kaç gün kalacağınız, ne amaçla geldiğiniz ve nerede kalacağınız soruluyor. Kağıdın küçüklüğüne bakmayın o kağıt, pasaport kadar değerli 🙂 Pasaport kontrolünde ise farklı bir durum bizi bekliyordu. İngilizce bilmeyen görevliyle uzun süre uğraştık. Bizden bir şey istiyordu ama o ne bu küçük kağıttı, ne de rezervasyonlarımızdı. En sonunda anladık ki Belarus’a girmek için sigorta yaptırmamız gerekiyormuş 🙂 Sınırda bulunan bir kulübede 3 dolar karşılığı sigortalarımızı yaptırıp Belarus’a girebildik.

ecolines
Ecolines

Minsk: Belarus’un başkentinde gezilecek yerlerin birçoğu yürüme mesafesinde bulunuyor. Kısmen uzak olan bölgelere ise kiraladığımız araba ile gittiğimiz için bu şehirde toplu taşıma kullanmadık.

Brest: Minsk’e yaklaşık 3.5 saat uzaklıktaki bu minnak şehire kiraladığımız Wolkswagen Polo ile gittik. Avis – Budget ortaklığındaki bir şirketten yaptığımız bu kiralamaya yaklaşık 200 TL ödedik. Bu kadar fazla olmasının sebebi sigorta yaptırmadan araç kiralamaya izin vermemeleri. 3 kişi olunca ödeyeceğimiz paranın bölüneceğini düşünerek çok sorgulamadık.

wv-polo
Kiraladığımız Araba – Wolksvagen Polo

Minsk –> Lviv: Belarus’tan tekrar Ukrayna’ya girişte 2 günde bir seferi olan Minsk-Lviv trenini kullanalım dedik. Yataklı olması dinlenmemiz için bir fırsattı. Bakü – Tiflis arasında da tren kullanmış, gayet memnun kalmıştık. Ama bu trende işler biraz farklı ilerledi. Kendimize ait kompartımanımız olacak sanıyorken, herkesle ortak kullanılan bir vagon karşıladı bizi ? Bu da ayrı bir deneyim oldu bizim için. Bu yolculuğun bedeli ise 60 Belarus Rublesi (91 TL) idi.

Lviv: Gelelim en fazla gün geçirdiğimiz şehre. Plan değişikliği nedeniyle 3 gün geçirdiğimiz Lviv’de gezilecek yerlerin neredeyse tamamı bir kare içine sıkışmış. Bir gün içinde bile tempolu yürüyüşle gezilebileceğini düşünüyorum. Şehrin içinde kısa ve uzun turlar olmak üzere “city tour” lar bulunmakta. Kısa tur bahsettiğim kareyi gezdirirken; büyük turda bu kare dışında kalan yerler otobüsle gezdiriliyor. Benim önerim kısa turu yürüyerek, uzun turu otobüsle yapmanız. Ücretlere gelince kısa tur 75 grivna (9 TL), büyük tur 110 grivna (13.5 TL).

Lviv –> Odessa: Son yolculuğumuzu da trenle yapalım istedik. Yine yataklı olan trende bu sefer kendimize ait 4 yataklı kompartıman vardı. Ücreti ise 250 grivna(30 TL) idi. Bu rotanın ters istikametinde daha önceden aldığım bilet ise 144 grivna(17 TL) idi. Planlar değişince bu sefer de iptal oldu.

Rotamız

Aslında burada yazacağım rotadan farklı bir rota planlamıştım. Uçuşumuzdaki değişiklik ve Lviv’e vardığımızda yaptığımız plan değişikliğinden dolayı böyle bir rota ortaya çıktı.  Moldova da gezilmesi planlanan ülkeler arasındaydı.

 1. Gün: Kiev (Ukrayna)
 2. Gün: Kiev (Ukrayna)
 3. Gün: Minsk (Belarus)
 4. Gün: Brest (Belarus)
 5. Gün: Lviv (Ukrayna)
 6. Gün: Lviv (Ukrayna)
 7. Gün: Lviv (Ukrayna)
 8. Gün: Odessa (Ukrayna)
 9. Gün: Odessa (Ukrayna)

Konaklama

Hostel Golden Gates, Kiev: Açılışı belki de şu ana kadar ki en kötü hostelle yaptık 🙂 Merkezi konumda bulunan ancak yerini bulmakta zorlandığımız bu hosteli şans eseri karşılaştığımız bir Türk kardeşimiz gösterdi. Aslında hostel bile demek gelmiyor içimden. Apartman dairesini hostele çevirmişler ve içerisi booking.com da gösterilenden çok farklı. Ayrıca çalışanlar İngilizce bilmiyor.  Lafın kısası merkezi konumda olması dışında hiçbir özelliğiyle tavsiye etmiyorum 🙂 Ücreti 3 kişi için 338 UA ( 42TL) idi.

Kvartiras Apartments, Minsk: Aslında burada konaklamadık. Bizim gibi acemice davranmayın diye buraya yazıyorum 🙂 Apartman kiralamak Ukrayna ve Belarus’ta yaygın bir uygulama. Ancak bunun için güzelce iletişime geçmek gerekiyor. Telefonlarımızda geçerli sim kart olmadığı için yerel vatandaşlardan yardım istemek zorunda  kaldık. İletişime geçtiğimiz ev sahibi check-in saatinde tekrar irtibata geçmemizi istedi. Bu da bizim için sırt çantalarıyla yaklaşık 4 saat demekti. Biz de yeni bir hostel arayışına girdik. Bu arada fiyatı da 3 kişi için yaklaşık 80 TL idi.

Revolucion Hostel, Minsk: Yeni hostel arayışlarımız bir ilki de yanında getirmiş oldu. Daha önceden kaldığımız yerlerde özel odaları tercih ediyorken ilk defa başka kişilerin de bulunduğu ranzalı bir odayı kabul ettik. 12 kişilik bu odada bizim haricimizde 2 Türk daha kalıyordu 🙂 Temizliği, konumu ve çalışanın ilgisine tam not verdiğim bu hostelin kişi başı ücreti 8 dolardı. Ayrıca bu durum bize ranzalı odalarda da kalabileceğimizi göstermiş oldu.

revolucion-hostel
Revolucion Hostel

Cisar Hotel, Lviv: Plan değişikliği konaklama şeklimizi de değiştirdi. Normalde Lviv’de konaklamayı düşünmüyorken yeni planda 2 gece kalacaktık. Kendimizi ödüllendirmek adına otelde kalmaya karar verdik. E haliyle de biraz paraya kıymamız gerekti. Günlüğü 3 kişi için 900 grivna (110 TL) ödedik. Arada böyle şeyler yapmak gerek 🙂

Hostel Korleone, Odessa: Gezimizin son durağı Odessa’da konakladığımız bu hostelin ücreti 3 kişi için 450 grivna (55 TL) idi. Hostelde kaldığımız odanın ışık açma-kapama düğmesi oda dışındaydı 🙂 Ayrıca sivrisinek istilası vardı. Bunun dışında temizlik, konum ve çalışan ilgisi açısından geçer not aldı benden.

Yemek

Gezilerimde yemek kısmını pek önemsemediğimi beni tanıyan bilir. Benim için asıl mesele gezip görmek.  Yöresel yemekleri çok da merak etmem.  Karnım doyuyorsa bu yeterli benim için 🙂 Domuz etinin kullanıldığı ülkelerde kırmızı etten de uzak durduğumuz için bizim vazgeçilmezim “chicken (tavuk) burger” oldu. Bu gezimizde fazlasıyla yediğimizi söyleyebilirim. Farklı olarak yediğim-içtiğim bir iki şeyden bahsetmek istiyorum.

Arsenal – Lviv

Üst katının müze, alt katının restoran olduğu bu yapıya Özgün’ün arkadaşının tavsiyesi üzerine geldik. Tavuk burger harici bir şey yiyecek olmanın verdiği heyecanla Beef Steak (Dana Eti) siparişlerimizi verdik. Çok pişmiş demekte fayda var; yoksa filmlerde gördüğünüz kanlı şekilde geliyor 🙂 Önümüze serilen kağıda çizilen tabak ve çatal-bıçak şekillerine anlam veremesek de işin aslı sonradan ortaya çıktı. Mekanda etler elle yeniyormuş 🙂 Önümüze astığımız önlükler ise ayrı bir hava kattı yemeğimize. Bu lezzet porsiyon başı 130 grivna (16 TL) idi. Kesinlikle tavsiye edilir.

arsenal-lviv
Arsenal – Önlüklerimiz çok hoş ?

Kvas

Gelelim içki kısmına. Alkol almayan biri olarak bu yöresel içeceği denedim. “Alkolsüz bira” diye de adlandırılan Kvas, genellikle doğu Avrupa ülkelerinde tüketilen; çavdar,arpa ya da buğday ekmeklerinin mayalanması ile yapılan bir içecek. Fermentasyon sebebiyle ortaya çıkan çok az miktarda alkolden bahsedilmekte, ancak bu olay birçok gazlı içecekte de meydana geldiği ve bunun alkol kullanma sayılmadığına inanmam nedeniyle içim rahat 🙂 Tadı da eh işte. Fiyatı oldukça uygun : 20 grivna (2.5 TL) civarında.

kvas
Kvas

Sonuç olarak 9 günlük gezimizin bizlere maliyeti hatalarımızla beraber kişi başı 2250 TL civarı oldu.

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Yorumlar

  Taner

  (10 Haziran 2017 - 23:57)

  Merhabalar

   Serdar

   (11 Haziran 2017 - 00:19)

   Merhaba Taner Bey 🙂

  Fehmi

  (27 Temmuz 2017 - 22:57)

  Serdar Bey merhaba;

  Guzeş yazınız için teşekkür ederim. Bir sorum var, Ukrayna’dan Moldova’ ya ve Moldova’dan Ukrayna’ya geçişte herhangi bir sorunlar karşılatınız mı? Ukrayna’ya 10 gun içinde iki defa giriş yapmak serbes değil mi? (Biri Türkiye’den, biri Moldova’dan)

  Tesekkurler

   Serdar

   (27 Temmuz 2017 - 23:20)

   Merhaba Fehmi Bey;
   Ne yazık ki Moldova’ya geçme şansı bulamadım. Ancak gideceğimi düşünerek yaptığım araştırmalarda sorunla karşılan görmemiştim. Diğer sorunuza gelecek olursak, biz 10 gün içerisinde iki kez giriş yaptık. Bir sıkıntıyla karşılaşmadık.
   İyi seyahatler dilerim 🙂

  Bugra barlas

  (11 Kasım 2018 - 03:14)

  Merhaba, Yazınız için teşekkürler çok faydalı oldu. Sormak istediğim şey Kiev’e girişte görevlilere Belarus’a gireceğinizi söyleyip söylemediğiniz. Belarus’a geçip tekrar döneceğinizi belirttiniz mi pasaport kontrolünde? Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  Serdar

  (11 Kasım 2018 - 19:20)

  Merhabalar, yorumunuz için teşekkürler. Kiev’deki pasaport kontrolümüz çok kısa sürmüştü, hiç soru sorulmadı 🙂 Dolayısıyla bir şey belirtmedik. Sadece Ukrayna’ya 2. girişimizde trendeki asker kaç gün kalacağımızı sordu, o kadar 🙂

  Hüseyin

  (30 Haziran 2019 - 16:39)

  Merhaba,Borispol havalimanından merkeze en ucuz ulaşım aracı nedir ? Toplam 3 kişiyiz.Siz otobüs+metro yapmışsınız ama metro gece çalışmıyor sanıyorum.Biz de uçaktan gece ineceğiz.

  Serdar

  (30 Haziran 2019 - 21:26)

  Merhabalar, yine önereceğim SkyBus denilen otobüsler olacaktır, 24 saat çalışıyor diye yazmakta. Ancak 3 kişi olduğunuz için güzel bir pazarlıkla taksi tutabilirsiniz ya da öncesinde Uber, Uklon gibi programlardan araç çağırabilirsiniz. İyi yolculuklar dilerim 🙂

  Nuray

  (2 Temmuz 2019 - 22:28)

  Merhaba güzel yazınız için teşekkür ederim. Size ulaşabileceğim mail, sosyal medya adresiniz varsa iletişim kurabilir miyiz? Sormak istediğim birkaç şey var da

   Serdar

   (3 Temmuz 2019 - 21:04)

   Sağ olun 🙂 Facebook ya da İnstagram’dan ulaşabilirsiniz

  Funda

  (11 Mart 2023 - 00:31)

  Değerli bilgi ve deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler Serdar Bey.

   Serdar

   (14 Nisan 2023 - 13:10)

   güzel yorumunuz için ben de teşekkür ederim 🙂

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)