Ben Kimim?

Merhabalar…Ben Serdar. Her ne kadar küçük gösterdiğim söylense de 89 doğumluyum 😊 Doğu Karadeniz’in turizm şehri Trabzon’da hayata gözlerimi açtım. Lise dahil eğitim hayatım bu şehirde geçti. Altı yıllık Sivas’taki üniversite maceram sonrası 3 ay kadar Kelkit’te çalışıp memlekete geri dönüş yaptım. Yaklaşık bir yıl sonra (2019) yine başka bir şehir beni bekliyor…(Beni bekleyen il Bayburt imiş 🙂 )

Van
Van – Akdamar Adası

Gezme tutkuma gelecek olursak, bu benim deyimimle bir “gen aktarımı”. Ekonomik zorluklara rağmen yaz tatillerinden vazgeçmeyen babam sayesinde bu sevgi bana da aşılandı. Ama babamla yaptığımız geziler daha çok deniz – kum – güneş üzerine kuruluydu. Ben bunu biraz daha geliştirerek kültür gezisi haline getirmeye çalışıyorum.

Gezi hayatımın dönüm noktası abimle 2012 yılında yaptığım bir aylık Amerika gezisi oldu. O zamanlar gezi mantığım tam oturmamış olsa da; “uykusuz, aç ve yorgun bir şekilde nasıl gezilir?” sorusunun cevabını buldum.

İşimden dolayı tam zamanlı bir gezgin olamadım hiç. Hatta kendime “gezgin” diye hitap edilmesini de kabul edemedim. Bence “sırt çantalı turist” daha güzel bir tanımlama 😊 Gezgin olamayışımın sebeplerini de henüz kamp yapmamam ve otostop çekmemem olarak açıklayabilirim.

Benim için en uygun gezi zamanları hafta sonları, resmi tatiller ve yıllık izinler. Hafta sonlarını yurt içi, diğer fırsatları yurt dışı gezileri için değerlendirmeye çalışıyorum. Yurt içindeki ilk hedefim ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerlerini tamamlamak (Düzenleme: Ağustos 2018 itibarı ile bu hedefimi gerçekleştirdim). Şu anki hedefim ülkemizdeki bütün illere gidebilmek (71/81). Yurt dışında ise vizesiz ucuz yerleri kovalıyorum. Gerçi artık bu konuda çok zorluk çekiyorum 😊

Bugüne kadar ülkemizin birçok şehrini, farklı ülkelerde ise değişik kültürleri görme imkanı buldum. Gördükçe gezme aşkım daha fazla alevlendi. Ne kadar daha böyle gider bilinmez ama gezmedikçe moralimin bozulduğu bir gerçek.

Gezilerimde hiçbir zaman yemeğe önem vermedim. Bu benim en fazla eleştirilen yönüm. Ama kısıtlı zamanda yapılan gezilerde yemeğe ayrılan vakti kayıp olarak görürüm 😊 Bu düşüncemde de ısrarcıyım.

Bu siteyi kurmak aslında hiç aklımda yoktu. Yakın bir arkadaşımın ısrarı sonucu 2015 yılında “blogspot” uzantısıyla başladığım yayın hayatına artık kendi sitemle devam ediyorum. Amacım ilk önce arkadaşlarım ve yakınlarıma, sonrasında herhangi bir yolla bu siteye ulaşan kişilere elimden geldiğince yardımcı olabilmek. Bir kişinin bile hayatına dokunabilirsem ne mutlu bana 😊

Her zaman dediğim gibi “Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Saygılar,

Serdar.