Dünyada Tek: Gümüşler Manastırı – Niğde

Baştan söyleyeyim; başlığın gerçekliği hakkında kesin bir bilgim yok. İlgi çeksin diye böyle yazdım 😀 Bunun sebebini ise yazının devamında açıklayacağım. O zaman, manastıra doğru yolculuğa başlayalım.

Kapadokya’dan Adana’ya doğru olan yolculuğumuzda uğradığımız bu manastır, Niğde’ye 8 kilometre uzaklıktaki Gümüşler belediyesinde bulunuyor.  Manastırın yolu gayet düzgün. Tabelalarla yönlendirmeler yapılmış. Manastıra geldiğinizi içi oyuk kayalara rastladığınızda anlıyorsunuz.

Manastırın giriş ücreti 10 TL. Tabii ki, Müze Kart sahiplerine ücretsiz 🙂 İçeri girdiğinizde geniş bir kaya kütlesi içine kazılmış bir manastır sizi bekliyor. Günümüze kadar korunmuş, Kapadokya bölgesindeki en büyük manastırlardan biri olduğu söyleniyor.

Manastırdaki Görevli Abimiz 🙂

Manastır içinde boş boş etrafa bakındığımızda, güvenlik görevlisinin de bizimle dolaşmaya başladığını fark ettik. Çevreye zarar vermemizden mi çekindi bilemiyorum ama verdiği bilgilerle gezimizi bilinçli hale getirdiği kesin 🙂 Manastırın içindeki Meryem Ana freski dünyadaki tek gülen Meryem Ana Freski imiş söylenene göre. Bozulmamış şekilde günümüze gelen bu fresk ile Türkiye’nin tanıtımı yapılması bile gündeme gelmiş. Ancak, 2011 yılında yapılan haberlere göre, uzmanlar bu freskin restorasyon hatasından dolayı bu halde olduğunu belirtmişler. Hangisi doğru bilmiyorum ama başlığı neden böyle attığım anlaşılmıştır herhalde.

meryem-ana
Gülen? Meryem Ana freski

Manastır kompleksinde kilise ile birlikte, yeraltı şehri, büyük mezarlık odası ve ihtiyaçları karşılamak için toprağa gömülmüş küpler bulunmakta. Bunun dışında bulunan mekanların işlevi hakkında hâlâ bilgi mevcut değil. Yer altı şehrini de sağ olsun güvenlik görevlisi abimiz sayesinde bulduk 🙂

Manastır İçindeki Kilise

Kilisedeki freskler hakkında ayrıntılı bilgiye girmeyeceğim. Merak edenler için kaynak.

freskler
Kilisedeki fresklerden biri

Her şey güzel hoş da, bir şey eksikti. Benim buraya gelmemi sağlayan internetteki fotoğrafın çekim yerini bulamamıştım. Yine imdadımıza güvenlik görevlisi abimiz yetişti. Manastır çıkışından sola döndüğünüzde yukarı doğru bir patika yol bulunuyor. Hafif zorlayıcı bu yolun sonunda manastırı yukarıdan görebileceğiniz alana çıkıyorsunuz. Etrafı tel örgüyle çevrilmiş durumda. Ama bu görüntüye ya da fotoğraf çekmemize engel değil. ?

img_7106
Gümüşler Manastırı – Yukarıdan görünüş

Böylelikle dünyada eşi benzeri olmayan(?) manastırı da gezmiş olduk 🙂

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)