Kokusu Kötü, Kendi Güzel: Kaklık Mağarası

Yolunuz Denizli’ye düştü ve Pamukkale’yi gezdiniz. Farklı bir yer arıyorsanız işte cevap: Kaklık Mağarası. Gelin travertenlerin yer altındaki oluşumunu beraber keşfedelim… 😊

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Öncelikle mağaranın nerede olduğuyla başlayalım. Mağara adını aldığı Denizli’nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık bölgesinde bulunuyor. Denizli şehir merkezine 35, Pamukkale’ye ise 45 kilometre uzaklıkta yer almakta.

Mağaraya özel araçla gitmek oldukça kolay. Denizli – Afyon Karayolunun yaklaşık 30. kilometresinde mağara tabelasını gördükten sola döndüğünüzde 4 kilometrelik bir yolunuz kalıyor. Mağaranın girişinde aracınızı ücretsiz park edebilirsiniz. Dolmuşla ulaşım mümkün olsa da biraz zahmetli olacağı söyleniyor.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası

Gelelim mağaraya…Daha mağaraya gelmeden çok ağır bir kokuyla karşılaşacağınızı söyleyeyim. Kokunun nedeni ise kükürt. Çürük yumurta kokusuna benzediği söylenen kükürt kokusu, mağaranın girişine yakın bir yerde gördüğünüz kaynak ile başlıyor 😊 Maalesef kokuya alışmak çok da mümkün değil.

Kaklık Mağarası – Kaynak Suyu

Eğer “ben bu kokuya tahammül edebilirim” diyorsanız, işte o zaman güzel bir mağara gezisi sizleri bekliyor olacak. Pamukkale’nin yer altı şubesi olan mağara, travertenlerin yanı sıra sarkıt ve dikitleriyle de ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmakta.

Kaklık Mağarası

Mağara, büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun çökmesi sonucu oluşmuş. Mağara içine akan kaynak suları sayesinde de travertenler meydana gelmiş. Mağaranın duvarlarında oluşan yosun ve bitkiler manzaranın güzelliğini artırmakta.

Kaklık Mağarası

Mağaranın yakınlarında ise ziyaretçiler için yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, kafeterya ve seyir alanları gibi yerler bulunuyor.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Mağara haftanın her günü ziyarete açık. Saat 08.00’dan itibaren akşam saatlerine kadar mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti önceleri 3 TL idi. Son zamanlardaki düzenlemeler sebebiyle bir ücret talep edilmemekte. Ancak çalışmalar tamamlandığında tekrar ücretli olacağı söyleniyor.

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)