Sümela Değil Ostrog Manastırı

Karadağ planlamasını yaparken karşılaşmıştım Ostrog Manastırı ile. Yükseklerde bulunması, kaya içine gömülü bir manastır olması herkes gibi bende de bir Sümela havası oluşturmuştu. Sümela’nın şehrinden gelen biri olarak burayı görmeliydim. Ama sorun şu ki, konumu planlamamıza hiç uymuyordu. Gideceğimiz yolun büyük kısmını geri dönmeyi göze alarak gittik; gördük.

Ostrog Manastırı Nerede?

Manastır, başkent Podgorica’nın yaklaşık 40 kilometre batısında bulunuyor. Geçmiş yıllarda özellikle son 8 kilometredeki yolun bozukluğundan şikayet edilmiş. Ancak günümüzde endişe etmeye gerek yok, tek gidiş – geliş olsa da gayet güzel. Sadece son 2.5 kilometrelik kısmı oldukça virajlı. Park etmeden birkaç yüz metre önce kontrol noktasından geçiyorsunuz. Kontrol noktası dediğime bakmayın, park yerine geçiş için para ödeniyor sadece 😊

Ostrog Manastırı
Ostrog Manastırı

Bildiğim kadarıyla buraya toplu taşıma yok. Ancak Budva, Kotor, Podgorica ve Niksiç gibi illerden günübirlik turlar bulunmakta. Eğer araç kiralamayı ya da turla gelmeyi düşünmüyorsanız yapılacak en mantıklı şey Podgorica – Niksiç yolu üzerinde inmek. Buradan sonrası için taksi tutabilir, manastıra giden birilerine otostop çekebilir ya da yürüyebilirsiniz. Yürümeyi düşünüyorsanız araç yolunu kullanmanız gerekmiyor, yollar merdivenler ve patikalarla birbirine bağlanmış durumda. Bu yürüyüş yolu aynı zamanda manastırın geçmişteki patika yolu.

Ostrog Manastırı Hakkında

Dokuz yüz metre yükseklikteki manastır bir Sırp Ortodoks Manastırı. Tarihi Sümela kadar eski değil, 17. Yüzyıl’a dayanıyor. Bu dönemde yaşayan Aziz Basil’in kurucusu olduğu manastır üst ve alt kilise olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Aziz Basil’in 1671 yılında ölümünün ardından bedeni burada korunmakta.

Ostrog Manastırı
Ostrog Manastırı – Üst Kilise

Manastır Balkanlardaki Ortodokslar için büyük önem taşımakta. Burası Karadağ’daki Hıristiyanlar için hac yeri sayılıyor. Manastıra girişte bizde olduğu gibi kılık kıyafet kuralları uygulanmakta ve yapının içinde fotoğraf çekilmesi yasak.

Ostrog Manastırı
Ostrog Manastırı – Alt Kilise

Yılın her döneminde oldukça fazla ziyaretçi ağırlayan manastırda Aziz Basil’in ölüm tarihi olan 12 Mayıs günü bayram olarak kutlanıyor.

Ostrog Manastırı
Ostrog Manastırı – Manastırdan manzara

Sonuç olarak bir Trabzonlu gözüyle değerlendirmek gerekirse 😊 Ostrog, Sümela Manastırı kadar etkileyici bir yapı değil. Budva veya Kotor’dan turlarla gidilmesine gerek yok. Ancak Podgorica’ya yolunuz düşerse kesinlikle görülmesi gereken bir nokta diye düşünüyorum.

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Yorumlar

  Erdinç

  (2 Şubat 2018 - 09:39)

  Bir Sümela Manastırı olamaz tabi ama gerçekten güzel bir yere benziyor.

  nihat

  (2 Şubat 2018 - 10:35)

  sumelanın çakmasını yapmışlar

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)