Sagalassos Antik Kenti – Burdur

Antik kentleri gezmeyi severim. Geçmişi düşünür, insanların buralarda nasıl yaşadığını hayal ederim. Her ne kadar çoğu birbirine benzese de hepsi farklı bir his bırakır bende. Öyle ki; günümüze kadar bozulmadan gelen antik kentleri görmek için can atarım 🙂 Hatta rotamı bile oraya doğru çevirebilirim. Ki öyle de oldu zaten…

Ailemle Adana ve İstanbul’daki düğünler için çıktığımız uzun yol macerasını gezi fırsatına dönüştürmüştük. Kapadokya’dan Adana’ya gitmeyi, sonra da Antalya üzerinden Çanakkale – Bursa tarafını gezmeyi planlamıştık. Tabii ki bu kadar yol gidilirken araya bir yer sıkıştırmak lazımdı. O yer de Sagalassos Antik Kenti oldu.

Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos Antik Kenti

Antik kente varmadan önce Ağlasun ilçesine girişimizi yaptık. Yaklaşık 8 bin nüfuslu bu küçük ve şirin ilçenin giriş kapısı ilgimizi çekti 🙂

Ağlasun
Ağlasun

Sagalassos, Burdur’un Ağlasun ilçesine 7 kilometre uzaklıkta, yaklaşık 1500 metre yükseklikte Ağlasun Dağı eteklerine kurulmuş. İnsanların bu dik yamaçları seçmesinde güvenlik kaygısı ve suyun bolluğu etkili olmuş. Gerçekten gezdiğim en yüksek rakımlı antik kent oldu.

Sagalassos'tan Burdur manzarası
Sagalassos’tan Ağlasun manzarası

Antik kentin girişi 10 TL. Müze kart sahiplerine ise ücretsiz. Gezi için 1.5 ile 4 saat arasında değişen 3 farklı rota oluşturulmuş. Biz zamanımıza ve gezi tarzımıza en uygun olan 1.5 saatliği seçtik 🙂

Rota tercihleri
3 farklı rota mevcut

Tarihte bir çok kez el değiştirmiş bu antik kenti gezmeme sebep olan ise bir fotoğraf. Nette Sagalassos’u araştırınca muhtemelen karşınıza o fotoğraf çıkacaktır 🙂 Bende fazlasıyla merak uyandıran bu fotoğraf antik kentte uğrayacağınız ilk yer olacaktır. Bu yerin adı ise Antoninler Çeşmesi. Bu çeşme, M.S. 161-180 yılları arasında Roma İmparatoru Marcus Aurelius (Anıtsal mezarını Olimpos’ta görmüştüm 🙂 ) tarafından imparatorluğun prestij göstergesi olarak inşa ettirilmiş. Günümüze kadar gelmiş diyebilmek isterdim ama son halini restorasyon neticesinde almış. Bu haliyle de oldukça ilgi çekici ve güzel.

Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos Antik Kenti – Antoninler Çeşmesi

Bir de bu antik kenti özel kılan bir özelliği var. Dünyanın en yüksek rakımlı antik tiyatrosu Sagalassos’ta bulunmakta. Zamanımızın kısıtlılığı ve tiyatronun uzaklığı sebebiyle fotoğrafını uzaktan çekmeyle yetindik.

Antik Tiyatro
Antik Tiyatro

Söylemeden geçmeyeyim antik kentin girişinin hemen yanında bulunan binada Sagalassos’un geçmişi canlandırılmış. Bu tarz düşünceleri seviyorum. Yapanın ellerine sağlık 🙂

Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos Antik Kenti

Artık antik kente veda vakti. Bundan sonra hedefimiz Çanakkale’ye doğru uzuuun bir yolculuk. Ama öncesinde karnımızı doyuralım dedik. Daha önce bir blog yazısında okumuş olduğum Mudul Bey Restoranının yolumuz üzerinde olduğunu görünce yönümüzü oraya çevirdik. Tam yaklaşmıştık ki; navigasyonda şehir manzarası diye bir işaret gördüm. Yemek öncesi oraya uğrayalım dedik. Gün batımını yakalama şansımız oldu.

Burdur'da Gün Batımı
Burdur’da Gün Batımı

Sonunda yemeğe kavuştuk 🙂 Burdur’un meşhur şiş kebabı..Porsiyonu 6 taneden oluşmakta. Fiyatı 15 TL civarıydı (Not etmemişim 🙂 ). Ve bu güzel yöresel tatla yolumuza devam ettik.

Burdur Şiş Kebap
Burdur Şiş Kebap

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)