Sırbistan’ın Sakin Şehri Novi Sad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı hızlı bir şekilde gezmemiz ve benim yoğun bir şekilde Novi Sad’a gitme isteğim sonucu yollara düştük. Bir saat sonra artık yeni şehrimizdeydik.

Novi Sad, Sırbistan’ın kuzeyinde ve Belgrad’a yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Belgrad ve Niş’ten sonra ülkenin en büyük 3. Şehri olan Novi Sad, aynı zamanda Vojvodina bölgesinin de başkenti. Tuna Nehri kıyısında yer alan Novi Sad, “Yeni Şehir” anlamına gelmekte.

Şehir oldukça sessiz ve sakin. Çevrenizde dondurmasıyla dolaşan insanlara rastlarsanız şaşırmayın 😅

Novi Sad Gezilecek Yerler

Özgürlük Meydanı (Trg Slobode): Burası Novi Sad’ın en önemli meydanı. İnsanların genellikle buluşma noktası olarak kullandığı meydan, şehrin İstiklal’i olan Zmaj Jovina’ya açılıyor.

Belediye Binası

Fotoğrafta görülen yer Belediye Binası. 1895 yılında inşa edilmiş. Yapının hemen önündeki heykel ise Svetazor Miletic’e ait. Bu arkadaşımız Novi Sad’ın eski belediye başkanlarından, avukat, yazar ve gazeteci bir siyasal lider.

Zmaj Jovina: St. Mary Kilisesi’nin yanından ayrılan cadde, şehrin en hareketli, en önemli caddesi. Araç trafiğine kapalı olan caddede sağlı sollu restoranlar ve kafeler bulunmakta. Caddenin sonunda yer alan yapı ise Başpiskopos Sarayı. Önünde yer alan heykel şair Jovan Jovanovic Zmaj’a ait.

Zmaj Vojina

Meryem’in Adı Kilisesi (St. Mary Kilisesi): Özgürlük Meydanı’nda yer alan kilisenin yapımı 1894 yılında tamamlanmış. Yüksekliği 72 metreye varan çan kulesiyle heybetli bir görüntüye sahip eser, Gotik tarzda tasarlanmış bir Roma Katolik kilisesi.

Meryem’in Adı Kilisesi (St. Mary Kilisesi)

Hotel Vojvodina: Belediye Binası’nı karşınıza aldığında solunuzda kalan yapı şehrin simgelerinden, eski Yugoslavya döneminde kalma bir otel.

St. George Katedrali: Başpiskopos Sarayı’nın çaprazında bulunan kilise 18. yüzyılda yapılıp yıkılan bir kilise kalıntıları üzerine 1905 yılında inşa edilmiş. Başpiskoposluğun ana kilisesi konumunda.

St. George Katedrali

Church of Holy Mother’s Ascension: Yine şehrin merkezinde, 1772 yılına tarihlenen bir Barok mimarisinde bir kilise burası.

Church of Holy Mother’s Ascension

Novi Sad Sinagogu: Hep ibadet yerlerinden bahsettik, bir tane de sinagogdan bahsedelim😊 Jevrejska (Yahudi) Caddesi üzerinde bulunan sinagog 1909 yılında inşa edilmiş. 1991 yılında kültürel miras olarak ilan edilen sinagog Sırbistan Cumhuriyeti tarafından koruma altına alınmış.

Novi Sad Sinagogu

Strand: Özgürlük Köprüsü’nün altında yer alan kumsal, Novi Sad’ın ünlü plajı. Yaz aylarında oldukça ziyaretçisi olan 700 metre uzunluğundaki plaj, restoran ve barların yanı sıra konserlere de ev sahipliği yapıyor.

Strand

Petrovaradin Kalesi: Şüphesiz şehrin en çok ilgi çeken yeri. Aslında bu kale Novi Sad’ın merkez sınırlarında yer almıyor, hemen karşısında Tuna Nehri kıyısında Petrovaradin Kasabası sınırlarında bulunmakta.

Petrovaradin Kalesi

Yaklaşık 150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Petrovaradin, Avusturya’nın eline geçince eski kale yıkılmış yerine bugünkü kale inşa edilmiş (1692 – 1780). Osmanlıların 1716 yılında kaleyi ve bölgeyi geri alma çalışmaları sonuçsuz kalmış, ordunun başındaki Silahtar Ahmet Paşa şehit düşmüş. Türbesi, Belgrad’da Kalemegdan içinde bulunmakta.

Petrovaradin Kalesi

Kalenin içinde birçok giriş kapısı, kiliseler, tünel, müze ve bir de saat kulesi bulunuyor. Saat kulesinin farklı bir özelliği var. Akrep ve yelkovan balıkçıların daha rahat görebilmesi için ters konulmuş.

Petrovaradin Kalesi

Novi Sad gezinizde soluklanıp Tuna Nehri ve şehir manzarasını izleyebileceğiniz kale, Sırbistan ve Avrupa için çok önemli bir festivale de ev sahipliği yapıyor. Popüler bir müzik festivali olan Exit Festivali bu kalenin içinde organize edilmekte! Temmuz ayında gerçekleştirilen festivale her yıl on binler akın etmekte…

Nedense ben Novi Sad’ı Belgrad’dan daha çok sevdim. Sanırım ben sakinliği, karmaşadan uzak olmayı seviyorum 😊 Artık Sırbistan’dan ayrılıp yeni ülkemiz Kosova’ya geçme vakti…

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)