Bosna’nın Güneyinden Kısa Kısa: Trebinje, Kravica, Poçitel ve Blagaj

On iki gün süren Balkanlar seyahatimizin ortalarına doğru Karadağ gezimizi tamamlamış, yönümüzü batıya doğru çevirmiştik. Artık yeni bir ülke, yeni deneyimler bizi bekliyordu. Sırada Bosna – Hersek vardı.

Bosna’daki planımız, Mostar’ı ve başkent Saraybosna’yı gezmekti. Ancak o bölgelere ulaşana kadar görmeyi düşündüğümüz yerler de vardı elbette.

Sakin Şehir: Trebinje

Bosna – Hersek adına ilk durağımız ülkenin güneybatısında yer alan Trebinje şehri. Bu şehri Karadağ sınırına yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olması sebebiyle soluklanma noktası olarak seçtik ve çok fazla durmadık.

Trebişniça Nehri tarafından ikiye bölüne şehir, tepeden bakıldığında oldukça güzel bir manzaraya sahip. Bizim çıktığımız tepede bir Ortodoks kilisesi olan Hercegovačka Gračanica bulunmaktaydı, gitmişken onu da ziyaret ettik.

Trebinje
Trebinje – Hercegovačka Gračanica

Fotoğrafta görülen köprü (Arslanağa Köprüsü), 1574 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan tarihi bir Osmanlı köprüsü. Trebişniça Nehri tarafından ikiye bölünen şehrin iki yakasını birbirine bağlıyor. Köprü dışında eski şehirde bulunan Osman Paşa Cami de Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen ziyaret edilebilecek noktalardan biri.

Trebinje
Trebinje

Bir Doğa Harikası: Kravica Şelalesi

Şelale sevgimi artık anlatmama gerek yok sanırım 🙂 Gezilerimde bir şekilde şelaleye denk gelmeye çalışıyorum. Hele de o şelalede yüzme imkanı varsa değmeyin keyfime. İşte o şelalelerden birisi de Kravica Şelalesi (okunuşu Kravitse).

KravicaŞelalesi
Kravica Şelalesi

Trebizat Nehri‘nin sularının 30 metreden yüksekten akmasıyla oluşan şelale, gürül gürül akan suyun farklı yerlerden düşmesiyle görsel bir şölen sunuyor.

Kravica Şelalesi Nerede?

Kravica Şelalesi
Kravica Şelalesi

Şelale, ülkenin güneyinde yer alıyor. Mostar’a 40 kilometre, Trebinje’ye ise yaklaşık 2 saatlik uzaklıkta. Bildiğim kadarıyla buraya toplu taşıma aracı yok; ancak Mostar’dan taksilerle anlaşıp gelebiliyorsunuz. Biz gittiğimizde herhangi bir ücret ödemeden giriş kapısından geçsek de artık 2 Euro alıyorlarmış. Girişten sonra 15 dakikalık kısa bir yürüyüş ile şelaleye ulaşabiliyorsunuz.

Kravica Şelalesi
Kravica Şelalesi – Suyun sıcaklığını test eden benim 🙂

Şelalede yüzme meselesine gelecek olursak, biz gittiğimizde Mayıs ayıydı. Hava sıcaklıkları yüzmek için çok da elverişli değildi. Haliyle yüzen bir kişi dahi yoktu. Orada tanıştığım Türk bir rehbere yüzmenin yasak olup olmadığını sordum. Akıntının olduğunu; ama yüzmenin yasak olmadığını belirtti. Tabii ki bu benim için yeterli bir cevaptı 🙂

Kravica Şelalesi
Kravica Şelalesi – Girmem mi sandınız 🙂

Eğer yolunuz Bosna-Hersek’e düşerse kesinlikle görmeniz gereken bir doğa harikası Kravica Şelalesi. Bunun haricinde rotamız dışında olması sebebiyle uğrayamadığımız Pliva Şelalesi‘ni de görebilirsiniz.

Gri Çatılı Köy: Poçitel (Pocitelj)

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Poçitel, Balkanlardaki son Osmanlı köyü olarak biliniyor. Geçmişten günümüze kadar korunan gri çatılı evleri, taştan sokakları, kalesi, saat kulesi ile tur şirketlerinin ara durak noktası haline gelmiş.

Poçitel
Poçitel

Neretva Nehri kıyısındaki köy, yaklaşık 400 yıl Osmanlı himayesinde kalmış. Avusturya – Macaristan İmparatorluğu döneminde önemini kaybetmesi sebebiyle,  orjinallliği bozulmadan günümüze kadar gelmiş.

Poçitel
Poçitel

Poçitel’de gezilecek yerler konusunda beklentiniz çok yüksek olmasın. Yine de dördüncü yüzyılda yapılan kale ve karşı tepesindeki kuleye çıkabilir, Hacı Aliya Cami‘sini 2 Euro ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Caminin yapılış tarihi 1562 olsa da 1993 yılındaki bombalamada yıkılmış, 2005 yılında tekrar inşa edilmiş. Tekrar inşasında Türkiye’nin de katkıları olmuş. Bu nedenle caminin içinde Türk bayrağı da bulunmakta 🙂

Blagaj (Blagay) Alperenler Tekkesi: Buna Nehri’nin doğduğu mağara kıyısında yer alan tekke, “Alperenler Tekkesi” , “Blagaj Tekkesi”, “Sarı Saltuk Tekkesi” gibi farklı şekillerde adlandırılıyor. Bugünlerde Nakşibendi tekkesi olan Blagaj, ilk olarak bektaşi tekkesi olarak kurulmuş (1465). Bu sayede de Boşnakların Müslümanlığı seçmesinde büyük rol oynamış.

Blagaj
Blagaj Alperenler Tekkesi

Mostar’ın 14 kilometre güneyinde yer alan tekkede Sarı Saltuk ve Şeyh Açık Paşa’nın türbeleri, ibadet odaları, misafirhane, mutfak, hamamlık, iç avlu ve abdesthane bulunmakta.

Tekkenin bulunduğu alana girmek ücretli. Biz gittiğimizde 2 Euro (4 KM) idi (2.5 Euro olmuş). Alanda nehir kıyısına kurulmuş birçok restoran mevcut. Dilerseniz burada güzel bir mola vererek, karınlarınızı doyurabilirsiniz 🙂

Blagaj
Blagaj

Ülkenin güneyinden başladığımız turumuzda kuzeye doğru ilerleyerek devam ettik. Yeni rotamız Mostar’dı…

 

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Yorumlar

  Cengiz

  (14 Ağustos 2018 - 19:33)

  Ne güzel göremediklerimizi görmüş olduk. Kısmet olmadı şelaleleri görmek bize

   Serdar

   (14 Ağustos 2018 - 22:03)

   Çok teşekkürler, görmüş olmanızı dilerdim 🙂

  oznurcosar

  (1 Şubat 2022 - 22:16)

  dört şehir için nekdr süre gerekir ona göre planıma dahil edeceğim

  Serdar

  (4 Şubat 2022 - 09:30)

  Merhaba Öznur hanım, eğer aracınız varsa 1 günde hepsini rahat bir şekilde gezebilirsiniz. İyi gezmeler diliyorum.

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)