Bir Körfez Şehri: Kotor ve Çevresi

Karadağ maceramıza Ulcinj, Bar ve başkent Podgorica ile başlamış, Lovcen Milli Parkı ve Budva ile devam etmiştik. Budva’da geçirdiğimiz gecenin ardından, ertesi günkü deniz hayalimiz havanın bozuk olması sebebiyle suya düşünce, vakit kaybetmeden yönümüzü Kotor’a doğru çevirdik.

Kotor
Kotor

Kotor, Karadağ’ın son yıllarda popülerliği artan, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki körfez şehri. Budva ile birlikte ülkenin turizm yükünü çekmekte, küçük bir tarihi şehir olmasına rağmen içerisinde birçok gezilecek yer barındırmakta.

Kotor Gezilecek Yerler

Kotor Kalesi ( San Giovanni Kalesi): Şehirle ilgili fotoğraflarda sürekli karşımıza çıkan manzaranın sahibi işte bu kale. Old Town’dan kaleye doğru yaklaşık 1350 merdiven ile ulaşabileceğiniz bu manzara gerçekten büyüleyici. Yorucu mu derseniz, evet oldukça yorucu 🙂 Merdiven sayıları arttıkça manzaranın güzelleştiği bu kaleye giriş için 3 Euro ödemiştik. Şimdilerde ise 8 Euro olduğu söyleniyor. Çok pahalı olmasına rağmen yine de değer.

Kotor Kalesi
Kotor Kalesi

Biz gittiğimizde kalenin bilet gişesi yoktu. Bunun yerine kaleye çıkan merdivenlere koydukları bir masada bilet kesen görevli vardı. Sabahın erken saatlerinde gelenlerin (aynı şekilde akşam geç saatte) para vermeden girdiği söyleniyordu. Ücreti 8 Euro yapanlar bunu da düşünmüş para vermeden girişleri önlemiş olabilirler.

Kotor Kalesi
Kotor Kalesi

Eğer şanslıysanız körfeze gelmiş cruise gemileri manzaranızı süsleyebilir 🙂

Kotor Körfezi
Kotor Körfezi

Cathedral of Saint Tryphon: Old Town’a (Eski Şehir) güney kapısından girdiğinizde sizi karşılayan katedralin tarihi çok eskilere dayanıyor. Bina üzerine yerleştirilen tarihe göre 1166 yılında inşa edildiği anlaşılmakta; ancak katedralin eski fotoğraflarında 809 yılı da göze çarpmakta. 809 yılının katedralden önce burada yer alan kilisenin yapılış yılı olduğu tahmin edilmekte. Ülkede bulunan romanesk mimarideki iki katedralden biri olan St. Tryphon’u ziyaret etmek ücretli. Eğer değişmediyse 2.5 Euro.

Cathedral of Saint Tryphon
Cathedral of Saint Tryphon

St. Nicholas Kilisesi: Yaklaşık bin yıllık katedrale göre nispeten yeni sayılabilecek St. Nicholas Kilisesi, 1909 yılında inşa edilmiş. Kilise St. Luke meydanında bulunuyor.

St. Nicholas Kilisesi
St. Nicholas Kilisesi

St. Luke’s Kilisesi: Aynı adlı meydanda bulunan kilise, 1195 yılında inşa edilmiş. 17. yüzyıl ortalarına kadar Katolikler tarafından kullanılmış, Ortodoksların şehre gelmesiyle ortak kullanıma açılmış.

St. Luke's Kilisesi
St. Luke’s Kilisesi

Saat Kulesi: Eski şehre ana kapıdan (deniz tarafına açılan) girdiğinizde karşınıza çıkan kule, Kotor’un sembollerinden biri. 1602 yılında yapılan saat kulesinin altında -fotoğrafta tam görünmese de- “utanç piramidi” var. Bu piramit, geçmişte suç işleyenlerin halkın önünde ifşası için kullanılıyormuş.

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Pima Palace: Mimarisiyle dikkat çeken saray, 1667 yılında inşa edilmiş. Rönesans ve Barok tarzı mimarinin kombinasyonu olan eser, 14. – 18. yüzyıllar arası önemli insanların yetiştiği Pima ailesine ait.

Pima Palace
Pima Palace

Napolyon Tiyatrosu: Eski şehrin kuzeybatısında yer alan bina 18. yüzyıla ait. Fransızlar tarafından ülkedeki ilk düzenli tiyatroyu kurmak amacıyla 1810 yılında tekrar inşa edilmiş. Günümüzde otel olarak kullanılmakta.

Napolyon Tiyatrosu
Napolyon Tiyatrosu

Kampana Tower: Şehrin Skurda Nehri köşesinde kalan burç, 13. ve 14. yüzyıllarda kalenin güçlendirilmesi için yapılmış. Kotor Kalesi’ni gören, fotoğraf için güzel bir açıya sahip.

Kampana Tower
Kampana Tower

Kotor’un gezilecek görülecek birçok yeri Eski Şehir içinde yer alıyor. Tabii ki şehir dışına çıkıldığında önerebileceğim bazı yerler mevcut.

Kotor Çevresi

Our Lady Temple (Tanrıça Tapınağı – Bogorodičin hram): Kotor Körfezi’ni turlamak adına çıktığımız turda karşımıza çıkan bu tapınak, Adriyatik’teki en büyük dini yapılardan biri. Çevresinde bulunan heykelleri, bölünmüş merdivenleri ve Barok tarzı mimarisiyle dikkatleri çeken bina 18. yüzyıla ait.

Our Lady Temple
Our Lady Temple

Tivat: Kotor’un batısında yer alan sahil kenti Tivat, körfezde yer alan bir başka şehir. Avrupa’nın en ünlü marinalarından Porto Mortenegro bu şehirde yer alıyor. Ayrıca bir de deniz müzesi ve hemen karşısında içini gezebileceğiniz bir denizaltı bulunuyor.

Tivat
Tivat – Porto Montenegro

Perast: Körfezin diğer küçük ve tatlı yerleşim yeri Perast, Kotor’a 14 kilometre uzaklıkta. Sevimli bir sahil şeridi, hoş mimarili binalar ve çok güzel bir manzara sizleri bekliyor 🙂

Perast
Perast

Kayaların Leydisi (Our Lady of the Rocks): Perast’ın karşısında yer alan bu iki adadan soldaki St. George adası, diğeri ise Kayaların Leydisi adı verilen Our Lady of the Rocks. Kotor’un simgelerinden olan bu ada, aslında yapay bir ada. Adanın oluşması hakkında çeşitli efsaneler bulunmakta. Adaya ulaşım ise Perast’tan kalkan teknelerle (4-5 Euro) ya da Kotor’dan kalkan turlarla sağlanıyor.

Kayaların Leydisi
Kayaların Leydisi (Sağda)

Herceg Novi: Karadağ’daki son durağımız olan Herceg-Novi, eski şehri, kanlı kulesi ve sahiliyle ziyareti hak eden bir şehir.

Herceg Novi
Herceg Novi

Herceg Novi sonrası Karadağ’a veda ederek Bosna Hersek sınırına ulaştık. Eğer olur da bir gün yolunuz Karadağ’a düşerse benim gidemediğim, Herceg Novi’nin güneyinde yer alan Mavi Mağara (Blue Cave)‘ya gidin. Turlar 20 – 25 Euro civarında, yaklaşık 3 saat sürüyor. Mağara içinde yüzebileceğinizi de hatırlatayım. Benim içimde kaldı 🙂

Kotor
Özgün ve Ben – Kotor

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)