Bir Mezopotamya Şehri: Mardin

Bir günde kaç yer gezilir? Daha farklı sorayım. Bir gün içinde gezmek için kaç şehir değiştirirsiniz? Ben gezerken biraz abartanlardanım. Güneydoğu Anadolu turumun son günü de abarttığım günlerden birine denk gelmişti 🙂

Üniversite arkadaşım Ahmet Serdar ve onun kuzeni Ahmet Tuna ile yaptığımız turda Gaziantep ve Şanlıurfa geride kalmış, geceyi Diyarbakır’da geçirmiştik. Son günün planı ise biraz sıra dışıydı 🙂 Sabah Diyarbakır’ı gezip, öğlen Hasankeyf ‘e geçeçek; ardından Midyat’ı fethedip Mardin’de günü noktalayacaktık. Söylendiğinde bile uçuk gelen bu fikri zor da olsa yol arkadaşlarıma kabul ettirdim. Diyarbakır ve Hasankeyf gezileri sonrası bizi Midyat karşıladı.

 Midyat

midyat saat kulesi
Midyat Saat Kulesi

Daha ilçeye girer girmez Midyat ve Mardin gezilerinin nasıl geçeceğinin sinyalleri Saat Kulesi‘nin üzerinde yazıyordu: “Midyat Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyesidir.”

Bu arada Midyat’a varmadan önce bize ilçeyi gezdirebilecek biriyle konuştu bizimkiler. Kim olduğunu sorduğumda arkadaşımın arkadaşının tanıdığı! (zincirleme isim tamlaması 🙂 ) olduğunu öğrendim. Yani ne biz onu tanıyorduk ne de o bizi. Ama tanıştığımızda kırk yıllık arkadaşı gibi ağırladı bizi. Onunla beraber Midyat sokaklarında dolaşmaya başladık.

midyat

Her zaman fotoğraflarını görüp hayran olduğum Midyat artık benim gözlerimin önündeydi.

midyat konuk evi
Midyat Konuk Evi

Gezimizin ilk durağı Konuk Evi oldu. Geçmişte Süryani bir kişiye ait olan bu konak, sahibi olunca devlete bağışlanmış. Çok da güzel yapmışlar 🙂 Artık burası Midyat’a gelen turistlerin ilk uğrak noktalardan biri.

midyat konuk evi2
Midyat Konuk Evi

Girişinde çok cüzi bir miktar ödüyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam 1 ya da 2 TL idi.

midyat2
Midyat Konuk Evi

Konuk Evi’nin terasından fotoğraf çekmek ayrı bir zevk

midyat3
Midyat Konuk Evi

Midyat’ta birçok manastır ve kilise bulunuyor. Bu fotoğrafta bile 2 tanesini bir kareye sığdırabilmişim. Ama buraya gelenlere tavsiye edilen Mor Gabriel Manastırı. Burası dünyada ayakta kalan en eski Süryani Ortodoks manastırı imiş. İlçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan bu manastırı vaktiniz varsa ziyaret edin.

midyat4
Terastan görünen manastır(kilise?) lardan biri

midyat5

Tarihi yapının bu kadar güzel korunması fazlasıyla mutlu etti beni. Sokakları da bu tarihten payına düşeni almış.

midyat dh
Tabii ki devlet hastanesi de 🙂

midyat6
Hacı Şehmuz Mete Konağı

Midyat, manastır ve kiliseler kadar konaklar yönünden de zengin bir ilçe. Bir sonraki durağımız ziyarete açık olan Hacı Şehmuz Mete Konağı. Yine cüzi bir miktar vererek gezebileceğiniz bu konakta tarihte iz bırakmış ünlü kişilerin halıya işlenmiş fotoğrafları ve yeraltı mağarası bulunuyor.

midyat7
Baş köşeye kuruldum 🙂
midyat 9
Hacı Şehmuz Mete Konağı – Yeraltı mağarası
midyat10
Hacı Şehmuz Mete Konağı
midyat11
Hacı Şehmuz Mete Konağı