Bir Mezopotamya Şehri: Mardin

Bir günde kaç yer gezilir? Daha farklı sorayım. Bir gün içinde gezmek için kaç şehir değiştirirsiniz? Ben gezerken biraz abartanlardanım. Güneydoğu Anadolu turumun son günü de abarttığım günlerden birine denk gelmişti 🙂

Üniversite arkadaşım Ahmet Serdar ve onun kuzeni Ahmet Tuna ile yaptığımız turda Gaziantep ve Şanlıurfa geride kalmış, geceyi Diyarbakır’da geçirmiştik. Son günün planı ise biraz sıra dışıydı 🙂 Sabah Diyarbakır’ı gezip, öğlen Hasankeyf ‘e geçeçek; ardından Midyat’ı fethedip Mardin’de günü noktalayacaktık. Söylendiğinde bile uçuk gelen bu fikri zor da olsa yol arkadaşlarıma kabul ettirdim. Diyarbakır ve Hasankeyf gezileri sonrası bizi Midyat karşıladı.

 Midyat

midyat saat kulesi
Midyat Saat Kulesi

Daha ilçeye girer girmez Midyat ve Mardin gezilerinin nasıl geçeceğinin sinyalleri Saat Kulesi‘nin üzerinde yazıyordu: “Midyat Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyesidir.”

Bu arada Midyat’a varmadan önce bize ilçeyi gezdirebilecek biriyle konuştu bizimkiler. Kim olduğunu sorduğumda arkadaşımın arkadaşının tanıdığı! (zincirleme isim tamlaması 🙂 ) olduğunu öğrendim. Yani ne biz onu tanıyorduk ne de o bizi. Ama tanıştığımızda kırk yıllık arkadaşı gibi ağırladı bizi. Onunla beraber Midyat sokaklarında dolaşmaya başladık.

midyat

Her zaman fotoğraflarını görüp hayran olduğum Midyat artık benim gözlerimin önündeydi.

midyat konuk evi
Midyat Konuk Evi

Gezimizin ilk durağı Konuk Evi oldu. Geçişte Süryani bir kişiye ait olan bu konak, sahibi olunca devlete bağışlanmış. Çok da güzel yapmışlar 🙂 Artık burası Midyat’a gelen turistlerin ilk uğrak noktalardan biri.

midyat konuk evi2
Midyat Konuk Evi

Girişinde çok cüzi bir miktar ödüyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam 1 ya da 2 TL idi.

midyat2
Midyat Konuk Evi

Konuk Evi’nin terasından fotoğraf çekmek ayrı bir zevk

midyat3
Midyat Konuk Evi

Midyat’ta birçok manastır ve kilise bulunuyor. Bu fotoğrafta bile 2 tanesini bir kareye sığdırabilmişim. Ama buraya gelenlere tavsiye edilen Mor Gabriel Manastırı. Burası dünyada ayakta kalan en eski Süryani Ortodoks manastırı imiş. İlçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan bu manastırı vaktiniz varsa ziyaret edin.

midyat4
Terastan görünen manastır(kilise?) lardan biri
midyat5

Tarihi yapının bu kadar güzel korunması fazlasıyla mutlu etti beni. Sokakları da bu tarihten payına düşeni almış.

midyat dh
Tabii ki devlet hastanesi de 🙂
midyat6
Hacı Şehmuz Mete Konağı

Midyat, manastır ve kiliseler kadar konaklar yönünden de zengin bir ilçe. Bir sonraki durağımız ziyarete açık olan Hacı Şehmuz Mete Konağı. Yine cüzi bir miktar vererek gezebileceğiniz bu konakta tarihte iz bırakmış ünlü kişilerin halıya işlenmiş fotoğrafları ve yeraltı mağarası bulunuyor.

midyat7
Baş köşeye kuruldum 🙂
midyat 9
Hacı Şehmuz Mete Konağı – Yeraltı mağarası
midyat10
Hacı Şehmuz Mete Konağı
midyat11
Hacı Şehmuz Mete Konağı
midyat kent muzesi
Midyat Kent Müzesi

Midyat’taki kısa turumuzun son adresi Midyat Kent Müzesi. İçindekiler kadar mimarisi de hoşuma giden bu müzenin bir özelliği sol taraftaki yeraltı mağarası yolundan inip müze gezisini farklı bir noktadan çıkarak tamamlıyorsunuz. Labirent gibi. Niye bu kadar hoşuma gitti bilmiyorum 🙂

 Mardin

Midyat ‘ı da geride bıraktıktan sonra abisi Mardin’e doğru yol aldık. Burası bugün gezeceğimiz 4. yerleşim yeri. Saat 5 civarı olduğu için vaktimiz kısıtlıydı. Bir an önce gezimize başladık.

mardin

Okulun giriş kapısı bile ortama ayak uydurmuş. Bunların düşünülmesi çok güzel.

mardin ara sokak

Gezimizin mimarları yorulsalar da hala gülmeyi başarıyorlar 🙂

mardin ara sokak3

Nedense ara sokaklar çok hoşuma gidiyor. Mardin’in ara sokakları çok güzeldi.

mardin kilise
Kırklar Kilisesi (Mor Benham)

Bina anlamında ilk gezmeye gittiğimiz yer Kırklar Kilisesi. Kapalı olduğu için giremediğimiz bu kilise 569 yılında Süryaniler tarafından inşa edilmiş.

mardin kilise2
Mar Hırmız Keldani Katolik Kilisesi

Kırklar Kilisesi’nden umduğumuzu bulamayınca yönümüzü başka bir kiliseye çevirdik. Malum Mardin’de kilise çok 🙂 Yol üstünde gördüğümüz bu kilise Mar Hırmız Keldani Katolik Kilisesi. Girişi ücretli. Yanlış hatırlamıyorsam 2TL idi. Aktif olarak kullanılan bir kilise.

mardin kale
Mardin Kalesi

Kiliseleri geride bıraktıktan sonra çevre turu yapmaya devam ettik. Kafamızı kaldırdığımızda Mardin Kalesibize bakıyordu 🙂 Ulaşımın nasıl olduğunu bilmiyorum ama kalenin çevresinde insanların olduğunu söylemeliyim. Manzarası ne kadar güzeldir kim bilir.

mardin2
Mardin Olgunlaşma Enstitüsü

Mardin’de mimarisi en çok hoşuma giden binalardan birisi fotoğrafta gördüğünüz Olgunlaşma Enstitüsü. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bu bina eğitimin yanında turizme de açık olsa hiç fena olmazdı 🙂 Gittiğimizde maalesef kapalıydı.

mardin3
Gazipaşa İlkokulu

Bu karede Mardin Kalesi, Olgunlaşma Enstitüsü ve Gazipaşa İlkokulu mevcut. Hepsinin mimarisi ayrı bir güzel.

profil mardin4
Ulu Camii

Gezimizin son durağı bir kafenin terasından baktığımız Mardin Ulu Camii oldu. 1200 yılında yapılan bu camiinin minaresinde 8 tane boğum varmış. Bunlar, cennete açılan 8 tane kapıyı simgeliyormuş.  Bulunduğumuz yerden Mardin ve Mezopotamya manzarası muazzam.

mardin5

Ve bu son kareyle Mardin’e de veda ettik. Unutmadan söyleyeyim Mardin merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Deyrulzafaran Manastırı ve 33 kilometre uzaklıktaki Dara Mezopotamya Harabeleri bizim gidemediğimiz diğer gezilecek yerlerdi. Ayrıca, içki kullanıyorsanız eğer; Mardin’in Süryani şarapları ünlü.

Dört günde yaptığım Güneydoğu Anadolu gezisinden sonra anladım ki, ülkemin her tarafında güzellikler keşfedilmeyi bekliyor. Bundan sonraki hedefim gitmediğim bütün illeri keşfetmek ( Tabii ki yurt dışı gezileri de olacak 🙂 )

Tekrar ve tekrar adaşım Ahmet Serdar ve Ahmet Tuna’ya bu güzel tur için teşekkür ediyorum 🙂

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)