2017’den Geriye Kalanlar

Geride bıraktığımız 2017 yılında gezi anlamında birçok hedefim vardı. Yurt dışı konusunda sınıfta kalsam da, yurt içinde gitmek istediğim birçok yerin üstüne çizik atmayı başardım. Üşenmeyip 2017’de kronolojik olarak gittiğim yerleri listeledim:

1 – Ayder Yaylası (1 Ocak ): Büyük umutlarla girdiğimiz yeni yıla gözlerimi Ayder’de açtım. Abimin arkadaşlarıyla gittiğimiz Ayder, yeni yılın gezi kapısını açtı 🙂 Yazısı için tıklayın.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

2- Ankara ( 18 – 19 Mart): Gezi listemde birçok yer olmasına rağmen Ayder sonrası ilk rotam başkent oldu. Tabii bunda üniversiteden arkadaşım Candan’ın etkisi büyüktü 🙂 İki günde başkenti altını üstüne getirdiğimiz hafta sonunun yazısı için tıklayın.

Ankara
Ankara

3- Ağrı – Van (25 – 26 Mart): Arayı soğutmadan bir hafta sonra kendimi Van’da buldum. Ağrı’da görev yapan Bekir abim sayesinde Doğubayazıt’ta İshak Paşa Sarayı’nı, Van’ı ve Bitlis’i gezebildim. İshak Paşa Sarayı yazısı için tık, Van yazısı için tık, Bitlis yazısı için de buraya tık 🙂

Van
Akdamar Adası – Van

4- Elazığ – Bingöl (8 – 9 Nisan): Hazır Bekir abimi bulmuşum, doğuda gitmediğim illeri bir bir aradan çıkarayım istedim. Elazığ’da üniversiteden arkadaşım Akif’le buluşmam gezinin bana artısı oldu.

Elaziığ
Harput Kalesi – Elazığ

5- Lübnan (29 Nisan – 1 Mayıs): 1 Mayıs’ın Pazartesi gününe denk gelmesini fırsat bilerek yılın ilk yurt dışı seyahatini abimle beraber Lübnan’a gerçekleştirdim. Orta Doğu’ya ilk defa seyahat eden biri olarak, benim için farklı bir deneyimdi. Lübnan yazıları için tık tık.

Lübnan
Baakline Nehri

6- Ürdün (6 – 13 Mayıs): Hazır Orta Doğu demişken arayı soğutmadan yıllık izin alıp Özgün ve Bekir abi ile diğer bir Orta Doğu ülkesi Ürdün’ü gezdik. Bu ülkeye bu kadar hayran kalacağımı bilsem daha önce gitmeye çalışırdım 🙂

Wadi Rum
Wadi Rum

7- Malatya – Adıyaman (8 – 9 Temmuz): Lise arkadaşlarımla gerçekleştirdiğim bu gezi oldukça eğlenceliydi. Uzun zamandır merak ettiğim Nemrut Dağı’ndaki gün doğumu ve gün batımını seyretmek geziye ayrı bir güzellik kattı. Malatya yazısı için tık tık, Adıyaman yazısı için tık tık tık 🙂

Adıyaman
Adıyaman

8- Samsun (16 Temmuz): Samsun’a gezi amacıyla değil kuzenimin düğünü için gittim. Benim için bu durumlar iyi bir fırsat. Hazır gelmişken küçük bir Samsun turu yaptım.

Samsun
Bandırma Vapuru

9- Erzincan (22 – 23 Temmuz): Bekir abimle yaptığım bir gezi daha. Erzincan’a gidiyorum dediğimde burun kıvıranlara inat, ben bu şehri çok sevdim 🙂 Özellikle Kemaliye ilçesi kesinlikle görülmeli.

Erzincan
Girlevik Şelalesi

10- Salda Gölü – Antalya (25 Ağustos – 2 Eylül): Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde yurt dışını ayarlayamayınca yönümüzü güneye çevirdik. Liseden arkadaşım Ahmet’le Antalya’dan araç kiralayarak başlayan tatilimiz; sırasıyla Salda Gölü, Denizli, Afrodisias Antik Kenti, Kuşadası, Bodrum, Azmak Nehri, Fethiye, Kaş, Adrasan ve Antalya olarak gerçekleşti. Böylece koca yılın deniz-kum-güneş üçlüsü ihtiyacını bu 9 güne sığdırmış olduk. Salda Gölü yazısı için tıklayın.

Salda
Salda Gölü

11- Konya (7 Ekim): En plansız gezim oldu. Aslında gezi demek bile istemiyorum, üzücü bir haber üzerine apar topar Konya’ya gitmek durumunda kaldık. Ancak hayat devam ediyor. Arkadaşım Ceyda’nın Konya yazısı için tıklayın.

Konya
Konya

12- Kars – Ardahan (14 – 15 Ekim): Hayallerimden biri de ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerlerini ziyaret edebilmek. Bunun için bir bir listeye çizik atmaya çalışıyorum. Son kurbanım Ani Harabeleri oldu 🙂 Bunun yanında Kars’ı, Çıldır Gölü’nü, Ardahan’ı ve Şavşat Karagöl’ü de aradan çıkardım.

Kars
Ani Harabeleri – Kars

13- Bolu ( 21 – 22 Ekim): Belki de yurt içinde en merak ettiğim gezi yeri Bolu’ydu. Tam vaktinde görme fırsatı bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Muhteşem göllerle dolu gezimizi arkadaşım Ceyda geçenlerde sitede yazdı. Yazı için tıklayın.

Bolu
Yedigöller – Bolu

14- Balıklı Göl – Trabzon (14 Kasım): Normalde memleketimden bir yeri bu listeye almazdım. Ancak böyle bir yerin varlığını ben bile bu yaşıma kadar duymamışsam, bilmeyen birçok kişinin olduğunu düşünüyorum. Hıdırnebi Yaylası’na 6 km uzaklıktaki Balıklı Yaylası’nda bulunan göl, sessizlik, sakinlik, huzur isteyenler için güzel bir tercih.

Balıklı Göl
Balıklı Göl – Trabzon

15- Santa Harabeleri – Gümüşhane ( 9 Aralık): Trabzon – Rize sahil yolu boyunca giderken tabelasını defalarca gördüğüm Santa Harabeleri’ni görmek sonunda kısmet oldu. Ama buraya ulaşmak hiç de kolay değildi 🙂 Yazısı için tıklayın.

Santa
Santa Harabeleri – Gümüşhane

16- Kök Ev – Giresun (10 Aralık): Gezilerimde aynı yere gitmeyi sevmediğimi bilen bilir. Eğer o bölgeye tekrar gidilecekse yeni bir yer eklemeye çalışırım. Giresun’da Mavi Göl’e gittiğimizde bu güzel yeri de keşfetme imkanı buldum. Her ne kadar evin bir özelliği olmasa da çevresi oldukça ilgi çekici.

Kök Ev
Kök Ev – Giresun

17- Erzurum ( 29 – 30 Aralık): Yılın son gezisini daha önce birçok kez gittiğim Erzurum’a yaptım. Bu gezide Oltu’da görev yapan lise arkadaşım Emin’in evinde konuk olup Oltu Kalesi ve Kilisesi’ni gördüm, meşhur cağ kebabını tattım. Erzurum yazım için tıklayın.

Erzurum
Oltu Kalesi – Erzurum

Gezi adına bir yıl benim için böyle geçti. Umarım 2018 gezi dolu (hiç sanmasam da) bir yıl olarak geçer.

Gezmek Güzel Şey & Hayat Gezince Güzel

Bir Yorum Yazın

Yazar: Serdar

Küçüklüğümden beri babam sayesinde ekonomik tatiller yaptık. Büyüdükçe babamın izinden gitmeye çalışıyorum :) Bugüne kadar kendime göre çok yer gezdim ancak bunları bloga yazma fikri arkadaşların ısrarı sonucu oluştu. Gezmek güzel şey, hayat gezince güzel :)